arama

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Açılır?

30.01.2018 - 06:57 | Nasıl Yapılır?, Windows

Windows 10’a yeni gelen oyun modu: bütçesi düşük oyuncular ya da mümkün olduğunca çok sayıda sistem kaynağı seçmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

Windows 10 Creators Update’teki en sevdiğimiz özelliklerden bir tanesi yeni Oyun Modu oldu. Bu özellik diğer programların sistem kaynaklarınızı tüketmesini önlemek için arka plan işlemlerini azaltarak oyun performansını geliştirir. Her bilgisayar kullanıcısı için uygun değil. Ancak pahalı oyunlar için kullanılan bilgisayarlardaki deneyimi geliştirmeye yardımcı olabilir.

Özelliğin yaptığımız testlerde nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız sizler için Oyun Modu’nun performans özelliklerine baktık.

Minimum sistem gereksinimlerini karşılayan veya yalnızca sistemi kullanan bir makineyle oyun oynuyorsanız Oyun Modu’nun kullanılması önemlidir. Bununla birlikte onu kullanmak için önce etkinleştirmeniz gerekir.

Başlamak için Oyun Modu’nu sistemden açalım. Başlat’ı tıklayın ve Başlat menüsünün sol alt köşesindeki ayarlar  simgesini seçin. Ayarlar uygulaması açıldıktan sonra Oyun > Oyun Modu’na gidin ve ana ekranda Oyun Modunu Kullan yazan kaydırıcının açık olduğundan emin olun.

Bu anlatacağımız adım şu an için kesinlikle gerekli değildir ancak yine de yapmaya değer. Microsoft bazı durumlarda -eğer bu ayar etkinleştirildiyse- Oyun Modu’nun yalnızca beyaz listedeki oyunlar için elle değil otomatik olarak etkinleştirildiğini söylüyor. Bu beyaz listedeki oyunlardan biriyle henüz tanışmadık ancak gösterdiklerinde sizlere onu da anlatacağız. Siz şimdilik bu özelliği oyunun temelinde etkinleştirmeniz gerekir.

Bir oyun başlatın ve oyunu çalıştırdıktan sonra oyun çubuğunu çağırmak için Windows tuşu + G’ye basın. Bir Xbox kullanıyorsanız ortadaki Xbox düğmesine dokunmanız yeterlidir. Çubuk belirdiğinde en sağdaki ayarlar simgesini seçin.

Tüm bunları yaptıktan sonra eğer bir sorun yoksa yeni bir ekran açılacak. Açılan bir sonraki bu ekranda Genel sekmesinin seçili olduğundan emin olun ve ardından oynadığınız oyun için Oyun Modunu Kullan yazan kutuyu işaretleyin.

Şimdi iletişim kutusunu kapatın başka bir şey için kullanmıyorsanız Game Bar’ı da kapatın, işiniz artık bitti. Ayarları yaptığınız andan itibaren Oyun Modu artık o oyunu her başlattığınızda aktif olacak. Her oyuna girdiğinizde bu ayarı yapmak zorunda değilsiniz. İyi oyunlar.