arama

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma

13.01.2018 - 10:53 | Nasıl Yapılır?, Windows

Windows 10 ekran görüntüsü alma işlemi nasıl yapılır sorusunu bu işletim sistemini yükleyen herkes mutlaka sormuştur. Ekran görüntüleri kullanışlıdır. Nasıl yapılır makaleniz için ya da arkadaşınıza ekranınızdan bir şeyler göstermeye çalışıyor olun ekran görüntüsü alarak bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak Windows 10’da ekran görüntüsü almak basit değildir.

Aslında pek çok seçeneğiniz var. Ekran Alıntısı Aracı, çeşitli klavye tuşları ve tonlarca üçüncü parti yazılım bu işi yapar. Windows 10 cihazınızda bir ekran görüntüsü almanın 5 farklı yolu vardır.

1- Ekran Alıntısı Aracı

Windows 10 ile birlikte yüklenen Ekran Alıntısı Aracı Windows Vista’dan beri varlığını sürdürüyor. Bu aracı Başlat > Tüm Programlar > Windows Donatıları > Kırpma Aracı’nda bulabilirsiniz.

Bu aracı kullanmak için programı açın ve ekran görüntüsü işlemini başlatmak için Yeni’yi tıklayın. Varsayılan kesme türü dikdörtgen olarak belirlenmiştir. Ekranınızın dikdörtgen bir parçasını kırpmak için farenizi kullanırsınız. Ekran Alıntısı Aracı ile pencere ve tam ekran görüntüleri alabilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı ekran görüntülerini otomatik olarak kaydetmez. Çıkmadan önce bunları manuel olarak kaydetmeniz gerekir. Yakalanan görüntüleri panoya otomatik olarak kopyalar. İsterseniz kaydetmeden Yapıştır yaparak da arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

2- Print Screen Tuşu

print screen tusu

Tüm ekranınızı yakalamak için klavyenizden PrtScn düğmesine dokunun. Ekran görüntüsü kaydedilmez. Ancak panoya kopyalanır. Bir resim düzenleme aracı (Microsoft Paint gibi) açmanız ve ekran görüntüsünü düzenleyiciye yapıştırmanız gerekir. Daha sonra dosyayı oradan kaydedebilirsiniz.

3- Windows Tuşu + Print Screen Tuşu

Tüm ekranınızı yakalamak ve ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmek için Windows Tuşu + PrtScn kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Ekranınız kısa bir süre karanlık olup ekran görüntüsü aldığınızı gösterecek. Ekran görüntüsü otomatik olarak Resimler > Ekran görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

4- Windows Tuşu + H

Windows 10 ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biride bu kısayoldur. Paylaşım amacıyla tüm ekranınızı yakalamak isterseniz Windows Tuşu + H klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu kombinasyon tüm ekranınızı yakalar ve Windows Paylaşım araç çubuğunu otomatik olarak açar. Böylece e-posta, Facebook, Twitter vb. yoluyla arkadaşlarınızla hemen paylaşabilirsiniz.

5- Alt + Print Screen Tuşu


Açık olan pencerenin hızlı ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtScn klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu tuş kombinasyonu o anda etkin olan pencerenizi yakalar ve ekran görüntüsünü panoya kopyalar. Kaydetmek için bir resim düzenleyicisinde panodaki görüntüyü yapıştırmanız gerekir.