arama

Wifi Güçlendirmenin 6 Yolu

22.01.2018 - 06:58 | Android, iOS, Nasıl Yapılır?

Kablosuz modeminizden en güçlü sinyali almak veya Wi-Fi kapsamınızı genişletmek, optimize etmek ve internet hızınızı arttırmak için bu ipuçlarını inceleyebilirsiniz. Wifi sinyali güçlendirmenin 6 yolunu sizin için hazırladık.

Bu sorunların her biri bir bakıma çevrimiçi olmanın bazı durumlarda adeta nefes almak kadar gerekli olduğu bir dünyada büyük problemlerdir. Gezinme hızını yavaşlatan, akış yetersizliğine sebep olan, düşen Wi-Fi sinyalleri herkesin baş belasıdır. Belki de bu kadar kritik değillerdir. Düzgün bir şekilde çözebilmenin tek yolu kablosuz modeminizle aynı odada olmanızdır. Bunun dışında aşağıdaki basit ipuçları ağınızı optimize etmenize yardımcı olabilir.

Mesafe en açık problemdir. Kablosuz sinyalin ilerleyebileceği belirli bir aralık vardır. Ağ modemin iletebileceğinden daha geniş bir alanı kaplaması isteniyorsa ve aşması gereken çok sayıda duvar varsa performansı kesinlikle bir darbe alacaktır. Bu problem özellikle yoğun nüfuslu alanlarda yaşayanlar için büyük bir meseledir. Diğer kablosuz ağlardan ve elektronik aletlerden gelen sinyallere ilave olarak duvarlar gibi fiziksel engeller de hızı etkileyebilir. Birçok telefon sistemi ve diğer kablosuz cihazlar da sinyalleri etkileyebilir. Bu yeni bir telefon satın alırken göz önünde bulundurulması gereken iyi bir şey olarak görülmelidir. Birçoğu günümüzde standart Wi-Fi ağlarıyla çok iyi uyumlu DECT 6.0 kullanır.

Sorunun ağa bağlanma girişimleri veya diğer ağlar olmaması da mümkündür. İstenmeyen misafirlerinizin ağınızı kullanması da mümkündür. Kaç tane cihazın bağlı olduğunu görmek için modeminizin yönetici arayüzüne bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra ağınızda bilinmeyen makinelere sahip olup olmadığınızı görmek için bir ağ analiz aracı kullanabilirsiniz. Şifresiz bir ağa sahipseniz mutlaka şifre ile ağınızı kapatın. Tercihen WPA2 şifrelemeyi kullanın. WEP o kadar da güçlü değildir. Yabancı insanların tahmin etmesi zor olan güçlü bir şifre koymanızı tavsiye ederiz.

Bağlantınızın idealden daha az olmasının diğer birçok nedeni olabilir. Neyse ki yardımcı olacak bazı sorun giderme ipuçlarımız var ve birçoğu size bir kuruş dahi ödetmeyecek türden.

1. Modeminizin Yazılımını Güncelleyin

Belki de modeminizin yalnızca bir güncelleştirmeye ihtiyacı vardır. Modem üreticileri her zaman biraz daha fazla performans ve hız kazandırmak için yeni yazılımlar ayarlar. Ürün yazılımınızı yükseltmenin ne kadar kolay veya ne kadar zor olduğu tamamen cihazınızın üreticisine ve modeline bağlıdır. Çoğu güncel modem üreticisi yönetim panelinin içine kurulmuş güncelleme aracına sahiptir. Bu yüzden yalnızca bir yazılım yükseltme düğmesine basmak yeterli olur. Bazı modeller ise özellikle daha yaşlı olanlar zorlu olabilirler. Markanın web sitesinden yazılımı bulup indirmeniz gerekir. Sıkıcı gelebilir ama yine de bunu yapmak oldukça önemlidir.

Aslında kablosuz ağınız sorunlu olmasa bile yazılımınızı düzenli olarak güncellemek için tek sebep bu olmamalıdır. Bu şekilde performans geliştirmeleri, daha iyi özellikler ve güvenlik güncelleştirmeleri alırsınız.

2. Modeminizi İyi Bir Konuma Yerleştirin

Tüm odalarda eşit şekilde internetiniz çekmez. Gerçek şu ki modemi yerleştirdiğiniz konum sizin kablosuz iletişim kapsamınızı etkileyebilir. Modemi bir dolabın içine, yanına yada pencerenin yakınında olması mantıklı görünebilir. Ancak her zaman bu durum böyle değildir. Kablolu bir yönlendirici uzakta gözle görülemeyen bir noktadan olsa da olur. Fakat bir kablosuz modem açık alanlarda olmalı ve duvar gibi engellerden uzakta olmalıdır. Sadece fiziksel engeller değil. Elektronik cihazlar da Wi-Fi performansını etkileyebilir.

Modeminiz harici antenlere sahipse kapsama alanını arttırmak için antenleri dikey hale getirmenizi öneririz. Mümkünse modemi yüksek bir yere koyun. Daha iyi bir sinyal elde etmek için onu bir duvara monte edebilir veya bir masanın üzerine koyabilirsiniz.

Modem kapsama alanınızı yükseltmede size yardımcı olacak pek çok araç da bulunmaktadır. Heatmapper’ı tavsiye ediyoruz. Wi-Fi ağınızda hem zayıf hem de güçlü noktaları gösterir. Netgear’ın da WiFi Analytics gibi çok sayıda mobil uygulaması da vardır.

3. Frekans Değerinizi Biliyor Musunuz?

Ağınızın yönetici paneline bir göz atın ve maksimum performans için yapılandırıldığından önce emin olun. Çift bantlı bir modeminiz varsa daha yaygın olan 2.4GHz bandını kullanmak yerine 5GHz bandına geçerek daha iyi verim elde edebilirsiniz. Bir sorun çıkmazsa 5GHz frekansı yaygın olarak kullanılmadığından diğer kablosuz ağlardan ve cihazlardan daha az parazit alırsınız. Ayarlaması oldukça basittir. Modeminizin yönetici arayüzünün 5GHz teklif edip etmediğini öğrenin. Ayarlar kısmında bulunur. Eğer varsa etkinleştirin ve internetin keyfini çıkarın.

4. Kanalı Değiştirin

Çocukken hiç telsizle oynamış mıydınız? Birimler aynı kanala girmediyse nasıl bir şey duyamayacağınızı hatırlayabilirsiniz. Ya da farklı bir kanala girerseniz başkasının konuşmasını dinleyebilirsiniz. Bebek monitörleri de aynı sistem ile çalışırlar.

Aynı şekilde tüm modern modemler de çok kanallı olduğundan cihazlarınızla iletişim kurarken farklı kanallar arasında geçiş yapabilirler. Modemin varsayılan değeri ne olursa olsun komşunuz da kablosuz ağında aynı kanalı kullanıyorsa sinyal tıkanıklığı ile karşılaşırsınız. Windows tabanlı bilgisayarlarda komşu Wi-Fi şebekelerinin hangi kanalları kullandığını görebilirsiniz. Komut satırına (Windows 7’de) netsh wlan show all yazarsanız tüm kablosuz ağların ve çevrede kullanılan kanalların bir listesini göreceksiniz.

Hangi kanalların kullanıldığını öğrendikten sonra daha az sıkışık olan kanaldan birini seçin. Daha sonra modeminizi bu kanalda kullanmak üzere ayarını değiştirin. Bu ayarı kablosuz ağınızın yönetici arayüzünde kolayca bulabilirsiniz. Arayüz cihaz ve üreticiye göre değişiklik gösterse de temel kablosuz ayarlar kategorisinde bu seçeneği bulacaksınız.

5. Modem Antenini Değiştirin

Modeminizde dahili bir anten varsa harici anten eklemek daha iyi bir fikir olacaktır. Çünkü böylelikle modeminiz daha güçlü bir sinyal gönderebilir. Birçok modem üreticisi tüm yönlere veya belirli bir yönde bir sinyal gönderen çok yönlü antenler satmaktadır. Çoğu dahili anten çok yönlüdür. Bu nedenle harici bir anten satın alırsanız bir fark yaratmış olursunuz. Şanslıysanız ağınızdaki zayıf noktaları gideren çok yönlü bir anten kablosuz çekim gücünü daha iyi bir hale getirecektir. Daha iyi verim alabilmek için harici anteninizi zayıf çeken yöne doğrultun. Nasıl satın alınacağı ile ilgili ayrıntılar için modem üreticinizin web sitesini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca teknolojik ürünler satan sitelerde harici kablosuz anten olarak arama yaparsanız bulabilirsiniz.

6. Kablosuz Alan Genişletici Satın Alın

Artık son adıma geldik. Bu adıma kadar her şeyi yaptınız ama hala bir fayda görememişseniz. Son çareniz bir kablosuz alan genişleticisi satın almaktır. Türkiye’de fiyatları 70-100TL arasında değişir.

Belki de bu cihazı alma sebebiniz kablosuz ağı kullandığınız alanın büyüklüğü yüzündendir. Tüm modemler yalnızca belirli bir mesafeye kadar güvenilir şekilde yayın yapabilir. Daha ileri gittiklerinde sinyal zayıflar. Kablosuz ağınız geniş bir alanda hizmet veriyorsa sinyalinizi artırmaya yardımcı olması için bir kablosuz alan genişleticisine ihtiyacınız olur. Sinyalleri bloke eden kalın duvarlar veya diğer fiziksel yapılar varsa bu iyi bir fikirdir.

Aslında alan genişleticiler standart antenlere benzerler. Ancak farklı şekilde çalışırlar. Yeni başlayanlar için kablosuz modeminizdeki mevcut Wi-Fi sinyalini alıp basitçe yeniden yayınlıyorlar desek sanırım iyi anlatmış oluruz. Modeminiz söz konusu olduğunda aralık genişletici adeta bir dizüstü bilgisayar gibi IP adresine sahip olan başka bir istemcidir. Bir yönlendirici olmasa da yerleşimi bulmak için hala aynı kuralları kullanırsınız. Genişletici sağlam bir sinyal almak için ana ağ yönlendiricinize yeterince yakın olmalıdır. Ancak bu sinyali genişleterek işini yapabilmesi için zayıf noktaya da yakın durmalıdır.

Mevcut modeminizle aynı marka veya modele sahip bir genişletici almanız gerekmez. Ancak iyi sinyal yayabilen ve modeminizin özellikleri ile uyumlu olanı seçmelisiniz. Örneğin modemde 802.11ac kullanılıyorsa bir 802.11n genişletici satın almayın.

Sorunlarınız hala çözülmediyse yada başka sorularınız varsa lütfen yorum atarak bizlere bildirin.