arama

WhatsApp’a Yeni Sınır!

23.10.2018 - 15:11 | Haberler, Mobil

WhatsApp, haber ve videoları başkalarına yönlendirme işlemine sınır getiriyor. Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp’ın mesajlar konusunda daha hassas ve şeffaf olacağı ile ilgili bilgiler aktarılmıştı.Detaylar haberimizde.

Bundan böyle “yönlendirildi” ibaresini göreceğimiz WhatsApp’ta bu mesajlara da bir sınırlama geldiği duyuruldu. Gelecek olan güncelleme ile beraber bu sınır 20’ye kadar düşürülecek. Yani artık istediğiniz haberi veya haberi gönderme şansınız olmayacak. Hindistan’da bu sınır yaşanan olaylardan dolayı 5’e kadar indirilecek. Dünyanın diğer ülkelerinde ise sınır 20 olacak. Bunlara ek olarak Hindistan’ta yakın tarihte düzenlenecek olan seçimlerden dolayı, kullanıcıların video ve görüntülerini başkalarına hızlıca aktaran “quick forward” özelliği de bir süreliğine WhatsApp’tan kalkacak.

WhatsApp Neden Kısıtlanıyor?

Bahsi geçen kısıtlama neden uygulanıyor? WhatsApp, gün geçtikçe artış göstüren yalan haberlerin önüne geçmek için hamleler yapmak durumunda, fakat yönlendirilen mesajların sınırlanmasının bu durumu yok edeceğini söyleyemiyoruz. Bu işlemler tek kişi tarafından yapılmıyor.

Hindistan için alınan kararların seçimle ilgisi var mı? Hayır, geçtiğimiz günlerde bir kişinin iki çocuğu kaçırdığı haber, yalan olmasına karşın WhatsApp mesajları aracılığı ile yayılmış ve masum adam mesajı okuyan kişiler tarafından linç edilip, öldürülmüştü. Bunun gibi birçok vaka yaşandığını da aktarılıyor.

Uygulanan sınırlamanın doğru yolda atılmış bir adım olduğunu düşünüyoruz, ilerleyen günlerde bunun etkisinin olup olmadığını göreceğiz?

WhatsApp Toplu Mesaj Gönderimi Nasıl Yapılır?

WhatsApp üzerinden toplu mesaj iletmek için yapmanız gerekenler son derece basit, işte o adımlar:

  • İlk önce WhatsApp uygulamasına girin
  • Uygulamanın sağ üst tarafındaki üç noktaya tıklayın. Buradaki Yeni toplu mesaja tıkladığınız zaman karşınıza WhatsApp listenizdeki insanlar gelecek.
  • Buradan mesajın gitmesini istediğiniz kişileri seçiyorsunuz.
  • Seçiminiz tamamlandıktan sonra sağ alt taraftaki yeşil tik işareti ikonuna tıkladığınızda mesaj listeniz hazırlanmış oluyor.
  • Bu listeye tıkladıktan sonra karşınıza çıkan menüde yazdığınız her şey listenizdekilere mesaj olara yollanıyor.