arama

VPN Nedir ve Nasıl Kullanılır?

19.06.2018 - 09:13 | İnternet, Nedir?

VPN nedir? Sorusunu günlük hayatta internet yasaklarının uygulandığı bir ülkede yaşayan bir kişi iseniz duymanız normal. Türkiye’de internet sitelerine erişim yasakları en üst düzeyde olmasından ve vatandaşların internet sitelerine erişimlerinin kısıtlı olmasından dolayı VPN kullanımı zaman zaman zorunlu hale gelebiliyor. VPN bir internet sitesine erişimin farklı ülkeden yapılıyormuş şekilde gösteren ve bu sayede olası yasakları aşmak, veya bir internet sitesi sadece o ülkede hizmet veriyor ise bunu aşmaya yarayan bir özelliktir.

Bilgisayarlarda ve cep telefonlarında aslında hali hazırda VPN ayarları aktif olarak gelmesine rağmen birçok kullanıcı cihazlarına indirdikleri eklenti ve programlar ile VPN bağlantısı kurmak zorunda kalır çünkü özel bir IP adresi olduğundan dolayı kendinize ait olmadığınız sürece manual VPN kullanamazsınız.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN tek bir tuş ile aktif olabilen, ücretsiz ve ücretli olarak sunulan bir özelliktir. Hotspod Shield VPN dünyada en fazla kullanılan VPN iken tamamen ücretsiz olan VPN’lere oranla ücretli VPN’ler çok daha hızlı olabilir. Hali ile VPN tercih ederken ücretli aboneliklerini almak sizin internette yasakları aşarak çok daha hızlı gezinmenize olanak tanır.