arama

Uygulamaları SD Karta Taşıma

20.03.2018 - 05:00 | Android, Nasıl Yapılır?

en iyi android virüs programı

Günümüzde akıllı telefon kullanımının giderek arttığını hatta hayatımızın bir parçası haline geldiğini söyleyebiliriz. Bu cihazların fonksiyonelliğini göz önünde bulundurduğumuzda özellikle depolama alanını çok kısa sürede doldurabiliyoruz. Bu da yeni uygulama yüklemede başta olmak üzere bazı ihtiyaçlarımızı karşılama noktasında karşımıza sorun olarak çıkmaktadır. Bu nedenle zaman zaman telefonun ekranında “yeterli depolama alanı yok” uyarısı görülebilmektedir. Yeterli depolama alanı olmadığı zamanda akla gelen ilk çözüm uygulamaları SD karta taşıma olmaktadır. Özellikle yüksek boyutlu uygulamaları taşımak, cihazınızın dâhili depolama alanından uzun süre yetecek kadar yer açacaktır.

Uygulamaları Neden SD Karta Taşımalıyız?

Akıllı telefon kullanıcılarının zaman zaman yeterli depolama alanları olmadığına dair uyarı aldıklarından bahsetmiştik. Bu durumda harici birçok dosyayı dâhili hafıza yerine harici belleğe taşımak daha doğru olacaktır. Fakat yine de bunun dahi tam anlamıyla çözüm olmayacağını üzülerek belirtebiliriz. Yine alandan yer açmak için uygulamaları SD karta taşıma gerekecektir. Telefonların desteklediği kadar boyutlarda takılabilecek olan bir SD kart ile hafıza alanını alabildiğince genişletebilirsiniz. Kullanım rahatlığı açısından oldukça faydasını göreceksiniz. Uygulamaların dahili bellekten harici belleğe taşınmasının faydasını telefonunuzu kullanırken hızlı olmasında ve daha az ısınmasında da rahatlıkla görebilirsiniz.

Uygulamalar SD Karta Nasıl Taşınır?

Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü siz de uygulamaları SD karta taşıma işlemini yapmaya karar verdiyseniz bundan sonrası aşağıdaki adımları sırasıyla yapmak olacaktır.

  • Uygulamalarınızı telefonunuzun dahili hafızasından harici hafızasına yani SD karta taşımak için öncelikle telefonunuzun desteklediği kapasite aralığında bir hafıza kartı temin etmelisiniz. Daha sonra bu kartı telefonunuzda batarya veya kapak altında ya da yanında olan kart yuvasına olması gerektiği gibi düzgünce takın.
  • Telefonunuzun Ayarlar kısmına girip Uygulamalar yazan öğeyi seçip açın. Burada göreceğiniz listedekiler telefonunuzda yüklü olan uygulamalardır.
  • Uygulamalar arasında SD karta taşımak istediklerinizi seçerek SD karta taşı butonuna tıklayabilirsiniz. Burada yer alan taşıma butonundaki isimler telefonunuza göre farklı isimlerde olabilir. Ama hepsinde SD karta taşıma ile ilgili bir şeyler yazacağı için kolaylıkla fark edebilirsiniz.
  • SD kartınızı değiştirmeniz ya da bir süreliğine kullanmamanız gereken durumlarda karta taşıdığınız uygulamaları telefonunuza geri taşımanız gerekecektir. Bu durumda SD karta taşımak için bastığınız butonun yerine telefona taşıma ile ilgili olan butona basacaksınız.

Uygulamaları SD karta taşıma işleminin ardından taşınan uygulamaları kullanabilmeniz için SD kartınızın takılı ve sağlam olması gerekmektedir. Aksi takdirde uygulamalarınızı çalıştıramayacağınızı aklınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.