arama

Ücretsiz Wi-Fi Ağlarına Dikkat!

18.10.2018 - 12:09 | Haberler, Mobil

Bu yaz tatile çıkmayı düşünenler ve tatili farklı şehirlerde geçirecekler dikkat! Yazımızda aktaracağımız önlemleri almayı unutmayın! Ücretsiz Wi-Fi ağları tatilinizi karartmasın.

Bir çok insan okullar kapandığı ve işlerin yoğunluğu azaldığından dolayı seyahat planlarını yaz aylarında yapıyorlar. Fakat seyahat sırasında maillerin kontrolü, banka işlemleri ve belki de çoğu insan insan için en önemlisi sosyal medya platformlarında mobil veri yerine Wi-Fi ağıyla internete bağlanır.

Ücretsiz Wi-Fi bağlantılarının birçok risk barındığını açıklayan ağ güvenliği çözümlerinde tavsiyeler veren WatchGuard seyahat esnasında kendinizi ve ailenizi korumanız için üç ipucu veriyor.

Yaz tatilleri insanların geçirdiği en keyifli zamanlar olarak bilinir. İş yoğunluğu azalmış, seyahat planı yapılmış ve artık en sevdiğiniz arkadaşınız olan akıllı telefonunuzla yolculuğa çıkmaya hazırsınızdır.

Çocukların videolar izleyip, oyunlar oynayarak vakit geçirmesi, sizin fotoğraf ve video çekip sosyal medyada aile ve arkadaşlarınızla paylaşmaya kadar tüm işlemlerde internete bağlanmanız gerekir ve ücretsiz Wi-Fi ağlarını bulmaya çalışırsınız. Fakat mağazalar, oteller, kahve dükkanları ve çeşitli mekanlardaki ücretsiz Wi-Fi ağları kötü niyetli kişilere her daim açıktır, bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Ücretsiz Wi-Fi bağlantı noktalarının ücretsiz olsalar bile herkese açık olan bu ağların riskler barındırdığını unutmayın. Kötü niyetli kişilerin verilere erişmesini ufak adımlarla önleyebilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

Birbirine benzeyen isimlerde bağlantı noktaları bulunuyorsa, bağlantı kurmadan önce bulunduğunuz yerin yetkili kişisi ile görüşme yapın. Etrafınızda bağlanmak istediğiniz Wi-Fi adresine benzeyen isimlerde birden çok Wi-Fi görürseniz dikkatli olmaya çalışın.

Maillerinizi kontrol ederken veya banka uygulamalarını kullanırken kendi mobil verinizi kullanın. Kullanıcı bilgilerini girdiğiniz veya ödeme işlemleri yaptığınız işlemler için ücretsiz Wi-Fi ağlarını kullanmak riskli bir harekettir.

Wi-Fi ağlarını, bilgisayarınıza kaydetmeyin ve otomatik bağlanma özelliklerini pasif hale getirin. İnternete bağlanmak için her seferinde şifre girmek sıkıcı olabilir fakat kayıtlı Wi-Fi ağları taklit edilerek şifreniz, kullanıcı bilgileriniz, banka hesaplarınız gibi bilgilerinize erişim sağlanabilir.