arama

Tesla’nın Üretim Sırları Çalındı Mı?

24.10.2018 - 14:45 | Haberler, Otomobil

Tesla’nın Üretim Sırları Çalındı Mı?

Bir güvenlik hatası yüzünden Tesla’nın da aralarında olduğu otomotiv firmalarının temel ticari ve temel üretim verilerinin kayıtlı olduğu sunucu, herkesin erişimine açıldı.

Geçtiğimiz hafta sorumlusunun kim olduğu bilinmeyen bir şekilde Tesla, Ford, Volkswagen ve Toyota gibi şirketlerin dahil olduğu büyük bir listeye ait verilen depolandığı sunucu, herkes tarafından erişilebilir hale geldi. Sorunu gören güvenlik firması Upguard, verilerin bu ay içerisinde tam 10 gün süresince erişime açık kaldığını ve insanlar tarafından indirilmiş olma ihtimalinin olduğunu duyurdu.

Birinci seviyeden çok fazla sızıntının gerçekleştiğini söyleyen Upguard, üretim sürecinin temelini meydana getiren bilgilerin de oldukça önemli olduğu dile getirdi. Seviye 1 aşamasında çalışanların işçilerin isimlerinden tutun da ev adreslerine kadar her verinin erişilebilir olduğunu biliyoruz.

Buna ek olarak aktarılan bilgilerin sunucunun dışından da müdahale edilebiliyor olması çoğu şirkette ödeme sistemlerine veya yazılım verilerine erişim sağlandığı endişesi yarattı. Özellikle yazılım konusunda verilerin değiştirilmiş olma ihtimali büyük problemlere yol açabilir. Bundan yaklaşık bir ay önce Tesla’nın eski çalışanlarından birine veri çaldığı iddiasıyla dava açılmıştı, gelin o haberi bir hatırlayalım.

Tesla çalışanına dava!

Elon Musk’ın %51 hissedarı olduğu ve CEO’luk görevini üstlendiği Tesla eski çalışanlarından Martin Tripp’e veri çaldığı iddiası ile soruşturma başlattı.

Paylaşılan bilgilere göre, 2017 yılının ekim ayında Tesla’da görev alan şahıs, firmanın Nevade eyaletindeki “Gigafactory” adlı fabrikada rol alıyordu. Tesla’nın düzenli aralıklarla yaptığı iç araştırmalarda, Tripp’in önemli bilgilere hak ve izin olmadan eriştiği ve onları çaldığı söyleniyor.

Verilerin Tripp tarafınca çalındığı herkes kabullendi. Başlatılan dava ise bu verilerin nerede ve kim tarafından kullanıldığını ortaya çıkaracak. Aktarılan iddialara göre Tripp bu verileri yüksek fiyatlardan Tesla’nın rakibi olan firmalara sattığı düşünülüyor.