arama

SpaceX Yeni Bir Göreve İmza Attı

29.06.2018 - 18:20 | Bilim

SpaceX yönetiminin aldığı karar sonucunda gönderilecek 2.7 ton ağırlığındaki kargo ile birlikte uzay istasyonuna yeni bir kişi daha katılacak. Tamamen yapay zeka yazılımına sahip olan gülen yüze sahip bir orta boy robotun burada aktif olarak görev yapacak olduğu ve uzay istasyonunda görevli olan astronotlar ile kendi dillerinde olmasa bile İngilizce ortak dilde konuşabilecek oldukları açıklandı. Bu açıklama ile birlikte SpaceX daha fazla dikkat çekerken, bölgesel olarak robotun kendisini bir yere bağlayabilecek, bir yerden bir yere uçabilecek olduğu açıklandı.

SpaceX yönetimi konu hakkında tam net olarak bir bilgi vermedi ancak uzay istasyonuna daha önce bu tür bir araç gönderilmemesinden ötürü bu aracın bir ilki yaşatacak olduğu, yapay zekalı olmasından dolayı kendisini sürekli olarak geliştirecek olduğu açıklandı.

Daha Fazla İnsan Kullanacak

İlk etapta astronotlar tarafından kullanılacak bu robot daha sonrasında eğer başarılı olursa SpaceX diğer görevlerinde kullanılacak. NASA ile ortak olarak hareket eden ama asıl görevi yürüten NASA ile bu konuda net bilgiler paylaşan SpaceX yönetiminin aldığı bu kararın uzay istasyonunda olumlu olarak karşılandığı, ama uzay istasyonuna müdahale edemeyecek şekilde ayarlandığı açıklandı.