arama

Silinen Whatsapp Konuşmalarını Geri Getirme

11.07.2019 - 08:03 | Android, iOS, Nasıl Yapılır?

İnsanlar arkadaşlarına ve ailelerine neler yaptıklarını, nereye gittiklerini WhatsApp kullanarak basit bir şekilde ulaşabilir. Ancak yanlışlıkla Android’inizdeki önemli dosyaları sildiyseniz bazen veri kaybı yaşayabilirsiniz. Silinen Whatsapp konuşmalarını geri getirme işlemini öğrenmek için size biraz yardım gerekebilir.

Unutmayın! Önemli verileri kaybettiğinizde ve kurtarmak istediğiniz anda Android telefonunuzu kullanmayı bırakın veya bir şeyler güncellemeyin. Aksi takdirde yapacağınız her işlem yedek dosyanızın üzerine yazılır ve yanlışlıkla sildiğiniz mesajlar artık geri alınamaz hale gelirler.

Sorunu Tam Olarak Anlayın

Öncelikle mesajlarınızı neden kaybettiğinizi tam olarak anlamanız ve bu duruma uygun bir kurtarma stratejisi geliştirmeniz gerekli. Örn. Whatsapp uygulamanızı yanlışlıkla kaldırmış veya verilerini temizlemiş olabilirsiniz. Ya da bir sohbetinizi silmiş ve geri getirmek istiyorda olabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun başına bir iş gelmiş ve mesajlarınızı yeni telefonunuza geri getirmek istiyorda olabilirsiniz. Peki bu farklı durumlarda mesajları geri getirmek için neler yapmak gerekir. Bunu yapabilmek için Whatsapp uygulamasının yedekleme sisteminin nasıl çalıştığını tam olarak anlamamız gerekli!


Whatsapp Mesajları Nasıl Yedekler?

Whatsapp’ta herhangi bir kişiyle sohbet ettiğinizde ilk olarak bu konuşma .crypt12 formatında şifrelenir ve Whatsapp uygulamasının veritabanına atılır. Ancak bu veritabanı uygulamanın local veritabanıdır. Yani bu konuşmanın başına bir iş geldiğinde henüz yedeklemesi yapılmadığı için bu konuşmayı geri getiremezsiniz. Peki yedeklemeler ne zaman ve nasıl yapılır?

Whatsapp’ta iki çeşit yedekleme mevcuttur. Bunlardan biri Google Drive yedeği, diğeride Yerel (Local) yedeklerdir. Gün boyunca yaptığınız konuşmalar gece 02.00’da öncelikle yerel olarak depolanır ardından da Google Drive hesabınıza yedeklenir.

Yerel yedekler ile Google Drive yedeği arasındaki fark; yerel yedekler son 7 günün yedeğini ayrı ayrı tutar. Eğer örn. 2 gün veya 3 gün önce yapılmış ve daha sonra silinmiş bir mesajı geri getirmek istiyorsanız, bunu geri getirmek için yerel yedekleri kullanacağız. Google Drive ise son yapılan gece 02.00 yedeğini tutar. Daha eski yedekleri tutmaz.

Son Alınan Yedeklerimi Nasıl Görürüm?

Yerel yedeklemeler kapatılamasada, Google Drive yedeklemeniz kapalı durumda olabilir. Bunu öğrenmek için son alınan yedeklerinize bakabilirsiniz.

Bunun için aşağıda gösterdiğimiz resimlerdeki adımları izlemeniz yeterli. İlk olarak Whatsapp ayarlarına girin ve “Sohbetler” yazısına dokunun. Ardından açılan sayfada “Sohbet yedeği” bölümüne girin. Mavi okla gösterdiğimiz kısım en son alınan yerel yedeği, kırmızı okla gösterdiğimiz kısım ise en son alınan Google Drive yedeğini gösterir.


 

Whatsapp Yedekleri Nasıl Geri Yüklenir?

Eğer Whatsapp’ı yanlışlıkla telefondan kaldırdıysanız veya verilerini temizlediyseniz. Ya da bir sohbeti yanlışlıkla sildiyseniz; son alınan yedeklerinizi kontrol edin. Whatsapp telefonunuzda halen yüklüyse yukarıda paylaştığımız resimden bunu kontrol edebilirsiniz. Whatsapp’ı yanlışlıkla sildiyseniz aşağıda paylaşacağımız yerel sohbet yedeklerinizi kontrol edin.

Eğer son alınan yedek mesajlarınızı geri getirecekse yapılacak işlem basit. Whatsapp telefonunuzu telefondan kaldırın ve tekrardan kurun. Eğer Google Drive yedeği ya da daha güncel yerel yedek mevcutsa Whatsapp mesajlarınızı geri getirip getirmek istemediğinizi size soracaktır.

Aynı şekilde Whatsapp mesajlarınızı yeni telefonunuza aktarmak istiyorsanız; yeni telefonunuza Whatsapp uygulamasını kurun. Whatsapp son gece 02.00’da alınan Google Drive yedeğini geri getirip getirmek istemediğinizi soracaktır. Eğer eski telefonunuz faal durumda ise yukarıdaki son resimde görünen “Yedekle” butonuna basarak daha yeni yedek alabilir ve son mesajlarınızıda yedekleyebilirsiniz. Ardında yeni telefonunuza Whatsapp yüklediğinizde son mesajlarınızda geri gelecektir.

Eğer Google Drive yedeğiniz yok ve mesajlarınızı yeni telefonunuza aktarmak istiyorsanız, aşağıda göstereceğimiz yöntem ile eski telefonunuzdaki Yerel yedekleri yeni telefonunuza taşıyarakta Sohbetlerinizi geri getirebilirsiniz.


Yerel Yedekler İle Eski Sohbetleri Geri Getirme

Whatsapp her gece saat 02.00’da mesajlarınızı yerel olarak yedekler. Ve bu yedekler 7 gün boyunca tutulur. Yani siz 5 gün öncesinin konuşmasını geri getirmek istiyorsanız bunu yerel yedekler yardımıyla yapabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için öncelikle yerel yedeklerinize bir göz atın. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzun Dosya yöneticisine girin ve telefonun “Dahili depolama birimi” ne geçiş yapın. Çıkan klasörler içerisinden “Whatsapp” klasörünü bulun ve içerisine girin. Ardından “Databases” klasörüne giriş yapın.


 
Burada son 7 güne ait Yerel sohbet yedeklerinizi görebilirsiniz. Bu klasör Whatsapp uygulamasını kaldırmış olsanız dahi silinmeden duracaktır.

Burada öncelikle hangi günün yedeğini yüklemek istediğinize karar verin, “msgstore.db.crypt12” dosyası en güncel yedeğinizdir. Eğer bu durumda Whatsapp uygulamasını kaldırır ve tekrar kurarsanız “msgstore.db.crypt12” dosyasındaki mesajlarınız geri gelir.

Eğer daha eski mesajlarınızı geri getirmek istiyorsanız öncelikle “msgstore.db.crypt12” dosyasının adını farklı bir şey yapın. Daha sonra hangi günün yedeğini geri getirmek istiyorsanız onun adını “msgstore.db.crypt12” olarak değiştirin ve Whatsapp programını telefonunuzdan kaldırın ve tekrardan kurun. Adını “msgstore.db.crypt12” yaptığınız yedekteki sohbetleriniz geri gelecektir. Bu crypt12 dosyalarını yeni telefonunuza atarakta eski mesajlarınızı yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

Çözüm 2: Silinmiş WhatsApp Mesajlarını Yedek Olmadan Geri Yükleme

Eğer Whatsapp mesajlarınızı Google Drive hesabına yedeklemediyseniz ve yerel yedek dosyalarını yanlışlıkla sildiyseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz. Unutmayın! Bu yöntem yedeği alınmamış mesajlarınızı geti getirmede işe yaramaz. Sadece yukarıda göstermiş olduğumuz Yerel sohbet yedekleri bir şekilde silinmiş ise bu yöntem ile bir ihtimal silinen Yerel sohbet yedeklerini geri getirebilirsiniz.

Android Photo Recovery ile rehber, arama geçmişi, fotoğraflar, WhatsApp geçmişi gibi Android adına neyi geri getirmek istiyorsanız geri getirebilirsiniz. Birkaç basit adımda kaybolmuş Android verilerini kolayca kurtarabilirsiniz. Bu program Samsung, HTC, LG, Motorola dahil olmak üzere neredeyse tüm Android cihazlarını destekliyor. Bilgisayarınıza yazılımı indirebilir ve deneyebilirsiniz.

Whatsapp mesajlarını geri getirme programı

>> http://teknoustam.com/download/android-photo-recovery/

1. Adım Telefonunuzu Bilgisayarınıza USB Kablosu ile Bağlayın

İndirdiğiniz yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra Android Data Recovery yazılımını çalıştırın. Ardından telefonunuzu bilgisayara USB kablosuyla bağlamanız istenecektir.

2. Adım USB Hata Ayıklamasını Etkinleştirmek için Android’i Kurma

Telefonunuz bilgisayarda kullanılabilmesi için USB hata ayıklamasını etkinleştirmelisiniz. Android 4.2 veya daha yeni bir sürüm için sırasıyla şu yolu takip edin;

Ayarlar > Telefon Hakkında > Yapı numarasına arka arkaya birkaç kez dokunun ve telefonu Geliştirici Modu’na getirin. Daha sonra Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > USB Hata Ayıklama kısmını aktif edin.

usb hata ayıklama acma

3. Adım Telefonunuzda Bulunan Veriler

USB hata ayıklamasını etkinleştirdikten sonra cihazınız yazılım tarafından algılanacaktır. Taranmasını istediğiniz ayrıntılı dosyaları seçebilirsiniz. Örneğin WhatsApp. Bundan sonra devam etmek için İleri’ye tıklayabilirsiniz.

whatsapp mesajlarinı kurtar

4. Adım Program Taraması

Program Android cihazınızdaki WhatsApp iletilerini tarayacak. Ancak izniniz olması gerekmektedir. Bu yüzden telefonunuzdan Allow / Grant / Authorize uyarısına onay verin.

5. Adım WhatsApp Sohbet Geçmişini Önizleme ve Kurtarma

Verileri taraması biraz zaman alacaktır. Tarama bittikten sonra tarama sonucunda bulunan tüm kurtarılabilir verileri birebir önizleme yapabilirsiniz. WhatsApp sohbet geçmişini kurtarmak isterseniz “WhatsApp” seçeneğini tıklayın. Programdan hangisini geri yükleyeceğinizi seçmek için tüm WhatsApp sohbet geçmişinizi önizleme yapabilirsiniz. “Kurtar” düğmesini tıklarsanız, birkaç dakika içinde telefonunuza silinen whatsapp konuşmalarının geri geldiğini görebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Önemli İpuçları:

Ayrıca bu program ile Android kişilerinizi, videoları, arama günlüklerini, arama geçmişini, fotoğrafları, yer imlerini, takvimleri, notları ve diğer şeyleri kurtarabilirsiniz. Samsung, HTC, LG, Sony veya herhangi bir telefonda Android Photo Recovery ile kurtarma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Birkaç saniye içinde WhatsApp silinen mesajları geri getirme gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Android Data Recovery sayesinde kurtarmak istediğiniz verileri tek tek seçebilirsiniz. Yalnızca WhatsApp iletilerini almak istiyorsanız bu öğeyi seçebilirsiniz. Bu programın en etkileyici yanı yedek dosyanız olmadan telefondan silinenleri geri getirme yapmanızı sağlar. Ücretli sürümleri ile daha detaylı işlemler yapabilirsiniz. Ancak ücretsiz sürüm size fazlasıyla yetecektir.