arama

Scotty Kullanımına Büyük Ceza!

17.10.2018 - 10:26 | Haberler, Mobil

Scotty Kullanımına Büyük Ceza!

Uber’e benzer bir sistem olan Scotty uygulamasını kullanan yolcu ve motor sürücüsü polis tarafından durduruldu ve büyük cezai işlem uygulandı.

Uber’in ülkemizde yasaklandığını artık hepimiz biliyoruz. Uber kullanan kişiler polise yakalandıklarında ceza almaktan kaçamıyor. Yaşananlara bakıldığında bu yasağın yalnızca Uber’i kapsamadığını görüyoruz.

Uber’e benzeyen bir sistem ile çalışan Scotty uygulaması ile işlem yapan bir sürücü ve taşıdığı yolcu Taksim’de polis tarafından durduruldu. Her ikisi de cezadan kaçamadı.

Taksim’de saat 15.00 civarında yaşanan olayda, Scotty uygulamasını kullanan motor sürücüsü, Bostancı’dan almış olduğu müşteriyi Taksim’e getiriyordu. 70 lira ücret alacak olan motor sürücüsü Taksim Meydanı’nda yolcudan ücret alırken polisler tarafından fark edildi.

Scotty Kullanımına Büyük Ceza!

Olayı anlayan polisler duruma müdahale ettiler ve korsan yolcu taşıyan sürücüye 3 bin lira para cezası kestiler. Sürücü 70 lira kazanacakken, 3 bin lira ceza ödemek zorunda kaldı. Uygulamayı kullanan yolcu ise Scotty kullandığı için 334 lira para cezası aldı.

Normal şartlarda Uber ve Scotty gibi uygulamalara karşı açılan soruşturma böyle aktif bir şekilde işlemiyordu. Ancak yapılan açıklamaların ardından hem Scotty hem Uber hem de diğer benzer uygulamalara karşı sıkı bir tutum sergileniyor.

İlerleyen dönemlerde devlet ile anlaşma sağlanır mı bilmiyoruz ancak şimdilik durum böyle devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni ceza haberleriyle karşılaşma olasılığımız ise oldukça yüksek görünüyor.

Scotty Uygulaması Nedir?

Scotty adındaki uygulama motor sürücüleri ile motor ile bir yerden bir yere gitmek isteyen kullanıcıları bir araya getiren bir platform. Taksilerin yüksek ücreti ve trafik sıkışıklığı gibi durumlara takılmadan seyahat edebildiğiniz Scotty ile gitmek istediğiniz yere taksilere göre daha uygun fiyata ve trafiğe takılmadan gidebiliyordunuz, fakat bu uygulamanın korsan taşımacılık olarak nitelendirildiğini ve haberimize konu olduğu gibi cezalara mahkum kalabileceğinizi hatırlatalım.