arama

9 Adımda Ping Düşürme

15.01.2018 - 18:12 | Haberler, Nasıl Yapılır?, Oyunlar, Windows

Bu yazımız size oyun gecikmesini, yani ping düşürme yolları ile internet bağlantınızı hızlandırarak potansiyel gecikmeleri önlemeyi öğretecek. Ping düşürme işlemi online oyunlar için çok önemli. Ping kullandığınız oyun sunucusuna bağlanabilmek için gereken bir anlık işleme denir. Örneğin bir düğmeye basmak veya fareyi hareket ettirmek için gereken süreyi (milisaniye olarak) ifade eder.

Pinginizi düşürmenin garantili bir yolu olmadığını unutmayın. İşte sizin için hazırladığımız ping düşürme yolları.

1- Bilgisayarı Modeme Yakın Tutun

ping düşürme

Bir kablosuz bağlantı kullanıyorsanız bilgisayarınızla modem arasındaki boşluğu azaltmak internet bağlantınızı güçlendirecektir. Bu da pinginizi azaltacaktır.

Bu yöntem ping sorunlarınızı tamamen çözmeyecek gibi görünse de iyi bir etki yaratacaktır. Duvarlar ve diğer fiziksel engeller kablosuz sinyalinizi engeller.

2- Arkada Çalışan Programları ve Siteleri Kapatın

cs go ping düşürme

Netflix, Youtube ve torrent gibi interneti çok kullanan işlemler pinginizi ciddi şekilde etkiler. Bu yalnızca oyun oynadığınız programları değil tüm cihazlardaki arka plan programları ve web siteleri için geçerlidir. Arka planda bir  indirme işleminiz varsa duraklatın veya iptal edin. İnternet tabanlı olmayan programlar oyunun performansını etkileyebilecek olmasına rağmen pinginizi etkilemezler.

3- Kablosuz İnterneti Kullanan Cihaz Sayısını Azaltın

lol ping düşürme

Modemler bildiğiniz üzere çok sayıda aygıtı destekleyebilir. Her farklı aygıt ise kullanılabilir bağlantı hızını bölerek düşürecek ve pinginizi artıracaktır. Birden fazla insanla yaşıyorsanız bu imkansız olabilir. En iyisi bir ethernet kablosu ile internete bağlanmanızdır. Oyun sırasında cep telefonunuzu uçak moduna almayı dahi düşünebilirsiniz.

4- Yerel Sunucularda Oynayın

ping düşürme programı

Ülkenizdeki bir sunucudan oynamak diğer ülkelerin sunucularında oynuyorsanız pinginizi önemli ölçüde azaltacaktır. Bir oyuna katılabilmeniz için önce lobide fazladan birkaç dakika beklemeniz gerekse bile daha yüksek performans için beklemeye değecektir. Pek çok oyun sunucularını konuma veya ülkeye göre seçebilmenize izin verir. Bu mümkün olan en yakın sunucuya bağlanmanıza yardımcı olabilir. Çoğu oyun pinginizi veya belirli sunucuların yanında ping’inizi temsil eden bir dizi çubuk görüntüler. Bu sayede hangi konumda daha iyi oyun oynayabileceğinizi görmüş olursunuz.

5- Bilgisayarınızı Ethernet Kablosuyla Modeme Bağlayın

ping düşürme yolları

Modeminizde sorun olmadığı sürece pinginiz kablolu bir bağlantıda kablosuz bir bağlantıya göre kesinlikle daha düşük olacaktır. Bu işlem pinginizi düşürmezse modeminizin sorunlu olmasını veya doğrudan internet servis sağlayıcınızdan gelen internet bağlantınızı suçlayabilirsiniz.

6- Modeminizi Yeniden Başlatın

cs ping düşürme

Ağ donanımınız durmadan çalışıyorsa düzgün çalışmıyor olabilir. Güç kablolarını hem modemden hem de yönlendiriciden çıkararak otuz saniye kadar bekleyip tekrar taktığınızda internet bağlantınız yenilenir ve bu işlem pinginizi az da olsa düşürecektir. Modemi taktıktan sonra bilgisayarınızın internete tekrar bağlanması biraz zaman alabilir.

7- İnternet Servis Sağlayıcınızın Müşteri Hizmetlerini Arayın

cs go ping düşürme kodu

Modeminizi bozuk diyerek değiştirmek için harekete geçmeden önce ping sorunlarınızdan haberdar etmek için internet hizmeti aldığınız şirketi arayın. Sizin için daha ucuz bir çözüm sunabilir hatta sorununuzu hemen çözebilirler. Bu mantıklı yöntem modeminizi değiştirmekten daha kolaydır ve daha ucuzdur.

8- Modeminizi Değiştirin

cmd ping düşürme

Özellikle modeminiz birkaç yıldan daha eski ise onu değiştirmeniz internet bağlantınızın gücü, hızı ve tutarlılığı üzerinde belirgin bir etki yaratacaktır. Benzer şekilde yeni bir modem aldığınızda pinginiz de muhtemelen düşecektir. Modeminizi satın almadan önce iyice araştırdığınızdan emin olun. Özellikle aynı ağda aynı anda birden fazla kişiyle oynamak isterseniz buna özel bir modem için biraz ekstra ücret ödemeye hazırlıklı olmalısınız.

9- İnternet Paketinizi Yükseltin

Ne yazık ki bu maddeye kadar geldiyseniz ve hiçbir şey pinginizi azaltmanıza yardımcı olmamışsa daha yüksek yükleme ve indirme hızlarına sahip bir internet paketi seçmeniz gerekecek. İnternet servis sağlayıcıları genellikle belirli planlarla yıllık tahahhütler yapıyor. Çoğu internet sağlayıcısı yüksek upload ve download hızlarına sahip bir oyun paketine sahiptir.