arama

Modern Dünya’nın Para Babaları: Bitcoin Balinaları

26.10.2018 - 14:49 | Haberler, Kripto Para

Görünmeyen Şeyler Alıp Satarak, Milyonlarca Dolar Kazanan Para Babaları: Bitcoin Balinaları

Balina yatırımcılar Kripto para piyasalarında fiyat dalgalanmalarına neden olan oluyorlar, 2018’in başlarından bu yana eski değerli günlerini arayan balinalar Bitcoin’i ve diğer kripto para piyasalarını yeniden canlandırmak için derin sulardan yukarılara çıkmak zorundalar. Av mevsimi yaklaşıyor, balinalar harekete geçmeyi planlıyor. Peki daha sonra ne olacak?

Hemen hemen yatırımla alakalı her sektörde, piyasanın babası gibi olan yüksek varlık sahipleri vardır. Aslında piyasalarda manüpilatif dalgalanmalar oluşturmak çok eski bir ticari taktik, henüz gelişmekte olan kripto para piyasaları içinde oldukça etkili bir yöntem. Tabii ki de bu yöntemi uygulayabilmek için çok fazla dolara ihtiyacınız var.

Madalyonun diğer yüzünde ki çok küçük yatırımcılar, bu balinaların davranışlarını çok yakından takip etmek zorundalar. Tahmin edilmesi ne kadar zor olsa da çoğu zaman yasal düzenlemeler ve borsa komisyonlarında verilen kararlarla balinaların tavrı tahmin edilebiliniyor.

Kripto para piyasaları üzerine araştırmalar yapan Chinalysis şirketi, bugüne kadar çıkartılan yaklaşık 17 milyon Bitcoin’in büyük kısmını elinde tutan balinaları araştırdı. Araştırmada seçilen örneklemdeki en küçük balinanın bile elinde 12 bin civarında, en büyüğünün ise 85 bin civarında Bitcoin’e sahip oldukları tahmin ediliyor. Bu Bitcoinlerin güncel karşılıkları düşünüldüğün 75 milyon ila 541 milyon dolar arasında servetlere sahip balinalara işaret ediyor.

Şirket, Bitcoin’in internet aracılığıyla yasa dışı transferler için kullanıldığı yıllardan kalma, halen aktif olan 3 “suçlu balina” hesaplarını da gruba dahil ettiler. Bu cüzdanlarla birlikte incelenen balina hesabı sayısı 32’ye çıktı. En dikkat çeken hesaplar ise 2017 başında aktif olan ve o tarihlerden bu yana aktif bir şekilde alım satım yapan 9 “tüccar balina” hesabı oldu. Bu yatırımcılar, Bitcoin değeri zaten çok yüksek iken piyasaya giriş yapan, zaten zengin insanlar.

Chainalysis şirketinin araştırmacılarından Kim Grauer, genel düşüncenin aksine tüccarların, Bitcoin’in değeri düşerken alım yapmadıklarının anlaşıldığını belirtti. Araştırmacılar, fiyatları manipüle ederek düşürdükten sonra ardından tekrardan çok sayıda Bitcoin alımı yapıldığına dair önemli bir kanıta rastlamadılar.

Balinaların çokca tercih ettiği söylenen alım-satım işlemlerinde fiyat manipülasyonlarını kolaylaştıracak işlemler yapması, araştırma sonuçlarına göre balinalar arasında o kadar da yaygın değil. Bahsedilen 9 hesaptan 3’ünün Çin’de bulunması da dikkat çekici bir detay. Ayrıca bu hesapların kişilere bağlı olma zorunluluğu da yok. Bu cüzdanlar, borsalar ya da ticari kuruluşların dengeli bir ekonomi politikası yürütmek amacıyla kullandıkları yatırım araçları olma ihtimalide var. Yani biz milyoner bir kimlik görmeyi umarken, hepimizin bildiği bazı şirketlerin Bitcoin balinası olduklarını öğrenebiliriz.

Araştırmacıların inceledikleri diğer iki balina kategorisi, madenci balinalar ve Bitcoin ucuzken yatırım yapan fırsatçı balinalar oldu. Değerlendirmelere göre bu iki balina grubunun, suçlu balinalar ve tüccar balinalar kadar aktif olmadıkları ortaya çıkıyor. Yani bir diğer deyişle madenci ve fırsatçı balinalar, kripto para dünyasında popüler bir teknik olan, yatırımların bekletildiği HODL tekniğini uyguluyorlar.

32 balinanın arasında ki y grup ise kayıp balinalar oldu. Araştırma şirketi, bir süredir aktif olmayan 5 balina hesabınıda incelediler. Bu hesap sahiplerinin, büyük bir olasılıkla cüzdan şifrelerini unuttukları ya da kaybettikleri düşünülüyor (Unuttuğunuz bir şifre yüzünden milyonlarca dolar kaybediyorsunuz, hayali bile ürkütücü). Yani bu durumda 17 milyon Bitcoin’den 4 milyonu sonsuza dek kayıp olarak kalacak.

Elbette kripto para piyasalarında borsadan borsaya dolaşan sinsi balinalar da mevcut. Ayrıca araştırmaya dahil olmayan, daha büyük servete sahip balinalar var. Bu hesapları tespit etmek, hangi borsada ne zaman yatırım yapacaklarını tahmin etmek gerçekten araştırmacılar için bile çok zor.

En büyük balinanın ise Bitcoin’in yaratıcısı ve hala gerçek kimliği belli olmayan Satoshi Nakamoto kod adlı kişi olduğu düşünülüyor. Piyasada kayıp olan 4 milyon Bitcoin’in 1 milyon’u Satoshi’nin piyasadaki diğer hesaplara dağıtılmış serveti olabilir. Satoshi eğer yatırıma devam ediyorsa, büyük olasılıkla en büyük balina da kendisi. Sonuçta herkes kendi krallığının sahibi olmak ister, ancak bunu Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlayan birisi çıkmadan bilemeyeceğiz.

Bu araştırma, balinaların pazardaki rolünün önemli bir noktaya geleceğini de öngörüyor. Listedeki 32 balina, piyasanın %’6’sını kontrol ediyor. 4 milyon kayıp Bitcoin’ide düşününce bu oran %4,6’ya geriliyor. En önemlisi de bu balinaların halen Bitcoin okyanusunda bir yerlerde dolaşıyor olmaları. Bitcoin ve diğer kripto para piyasasının uzun vadede nasıl bir bulacağı araştırmacılara göre balinalara bağlı.