arama

Mars Yaşanabilir Durumda Olabilir

03.07.2018 - 03:44 | Bilim

Mars veya diğer adı ile Kızıl Gezegen insanların yaşamına uygun bir durumda değil. Bugün bir insanı Mars’a roketler ile fırlatmamız ve başarı ile indirmemiz durumunda roketin kapaklarının eğer ki koruyucu kıyafetler olmaz ise açılmasının hemen ardından ortalama 60 saniye civarında insanın aşırı yüksek radyasyon, oksijen olmaması ve aşırı soğuk etkilerinin birleşmesi sonucunda ölecek olduğu kesin durumda.

Mars’a Gönderim!

İddialar Mars’a gönderilecek bir atom bombasının atmosferin dahi daha farklı bir şekilde oluşabilecek olduğunu ve mevcut radyasyon oranlarını bir süre sonra tamamen azaltabilecek olduğu yönünde.

Ama iddialar Mars’a bir atom bombası atılması durumunda uzun yıllar olmasa bile insanlığın gitmesini hızlandırabilecek olduğunu, zaten aktif radyasyon olan gezegende atom bombasının en azından gezegende sıcaklığı arttırabilecek ve genel havayı değiştirebilecek olduğu iddiası mevcut durumda. NASA daha önce bu yöntemi düşünmüş olmasına rağmen bu adım denenmiş değil. Mars’a nükleer atom bombasının nasıl ulaştırılacak olduğu konusunda ise dünyadan ateşleme yapılabilecek olduğu, ama daha fazla garanti altına almak adına belirli bir uzay kapsülü içerisinde Mars’a gönderilebilecek olduğu düşünceleri mevcut durumda.