arama

Malware Nedir? Nasıl Temizlenir? | En İyi Programlar

28.01.2018 - 05:00 | Bilgisayar, Nasıl Yapılır?, Nedir?, Windows

malware nedir

Kötü amaçlı yazılımların bir çeşidi de Malware dosyalardır. Nedir? Nasıl temizlenir? tarzında sorular ise malware dosyalarla karşılaşıldığında en çok sorulanlar arasındadır. Sizin için temizleme yöntemlerini araştırdık.

Bulaşmış olabilecek bir bilgisayarda şunlar yaşanır:

Normalden daha yavaş performans, çok sayıda pop-up reklam ve diğer garip sorunlar. Sisteminize bir virüs koruma programı yüklemiş olsanız bile, virüs, casus yazılım veya diğer zararlı yazılım bulaşmış olabilir. Evet alışılmadık davranışlar bazen donanım sorunlarının da bir sonucudur. Ancak bilgisayarınız çalışır haldeyken ilk önce kötü amaçlı yazılımları temizleyip duruma sonra bakmak en iyisidir. İşte malware temizlemek için adım adım hazırladığımız içeriğimiz;

1. Adım: Güvenli Mod’da Girin

Windows güvenli mod

Hiçbir şey yapmadan önce bilgisayarınızın internet bağlantısını kapatın. Bilgisayarınız temizlemeye hazır olana kadar kullanmamanız gerekir. Bu durum kötü amaçlı yazılımın özel verilerinizi yaymasına ve/veya sızdırmasına engel olacaktır.

Bilgisayarınıza kötü amaçlı bir yazılım bulaşmış olabileceğini düşünüyorsanız; bilgisayarınızı herşeyden önce Microsoft’un Güvenli Modu’na geçirin. Bu modda yalnızca minimum gerekli programlar ve hizmetler yüklenir. Herhangi bir zararlı yazılım Windows başladığında otomatik olarak yüklenecek şekilde ayarlanmışsa bu moda girilmesi ile yayılmasını engelleyebilirsiniz. Bu önemlidir çünkü yazılım çalıştırılmadığı veya etkin olmadığı için zararlı olan dosyalar daha kolay temizlenebilir.

Ne yazık ki Microsoft, Windows 7 ve Windows 8’de oldukça basit bir işlem olan Güvenli Mod’a geçiş yöntemini Windows 10’da daha karmaşık hale getirdi. Windows Güvenli Mod’da önyükleme yapmak için önce Windows 10’daki Başlat düğmesini tıklayın ve Güç seçeneklerinden bilgisayarınızı yeniden başlatma kısmını ayarlayın ancak yapmayın. Shift tuşunu basılı tutun ve Yeniden başlat’ı öyle tıklayın. Tam ekran menü göründüğünde Sorun Giderme’yi ardından Gelişmiş Seçenekler’i ve ardından Başlangıç ​​Ayarları’nı seçin. Bir sonraki pencerede Yeniden Başlat düğmesini tıklayın ve bir sonraki ekranın görünmesini bekleyin. Sabırlı olun uzun sürebilir. Ardından numaralandırılmış başlangıç ​​seçeneklerine sahip bir menü göreceksiniz; Güvenli Mod olan 4 numarayı seçin. Herhangi bir çevrimiçi tarayıcıya bağlanmak isterseniz Ağ ile Güvenli Mod olan 5. seçeneği seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Bilgisayarınızın Güvenli Mod’da belirgin şekilde daha hızlı çalıştığını görebilirsiniz. Bu aslında sisteminizin bir zararlı yazılım içerdiğine bir işaret olabilir veya normalde Windows’un yanında başlatılan bir çok gereksiz programa sahip olduğunuz anlamına da gelebilir.


2. Adım: Geçici Dosyaları Silin

Sisteminizi gereksiz ve geçici dosyalardan kurtarmak için Windows 10’un dahili disk temizleme yardımcı programını kullanabilirsiniz.

Artık Güvenli Mod’da olduğunuza göre bir virüs taraması yapmalısınız. Ancak bunu yapmadan önce geçici dosyalarınızı silin. Bunu yapmak virüs taramasını hızlandırabilir, disk alanını boşaltabilir ve hatta bazı kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmanızı sağlayabilir. Windows 10’a dahil olan Disk Temizleme yardımcı programını kullanmak için arama çubuğuna veya Başlat düğmesine basarak Disk Temizleme yazın ve ardından Disk Temizleme adlı aracı seçin.


3. Adım: Malware Tarayıcı Programlar İndirin

Şimdi bir malware tarayıcısını kullanmaya hazırsınız. Neyse ki bir tarayıcı çalıştırmak standart enfeksiyonların çoğunu kaldırmak için yeterlidir. Halihazırda bilgisayarınızda etkin bir virüsten koruma programınız varsa bu kötü amaçlı yazılım denetimi için farklı bir tarayıcı kullanmalısınız. Çünkü geçerli virüsten koruma yazılımınız kötü amaçlı yazılımları algılamamış olabilir. Milyonlarca kötü amaçlı yazılım türünün yüzde 100’ünü algılayan hiçbir virüsten koruma programı olmadığını unutmayın.

İki tip virüsten koruma programı vardır. Muhtemelen arka planda çalışan ve sürekli olarak kötü amaçlı yazılımları izlemek için kullanılan gerçek zamanlı virüsten koruma programlarını daha çok duymuşsunuzdur. Başka bir seçenek ise programı elle açıp bir tarama çalıştırdığınızda kötü amaçlı yazılım arayan isteğe bağlı tarayıcılardır Aynı anda yalnızca bir adet gerçek zamanlı antivirüs programı yüklemeniz gerekir. Ancak birçok manuel tarayıcıya sahip olabilirsiniz. Böylece bir program bir şeyi kaçırırsa farklı bir program onu bulabilir.

Bilgisayarınızın virüslü olduğunu düşünüyorsanız öncelikle manuel bir tarayıcı kullanmanızı ve daha sonra gerçek zamanlı virüsten koruma programınızı kullanarak tam bir tarama yapmanızı öneririz. Mevcut olan manuel tarayıcılar arasında BitDefender Free Edition , Kaspersky Virüs Temizleme Aracı , Malwarebytes , Microsoft’un Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı , Avast ve SuperAntiSpyware bulunmaktadır.


4. Adım: Malwarebytes ile Tarama Yapalım

Daha açıklayıcı olmak için Malwarebytes’ın nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Güvenlik nedeniyle internetinizi kapatmışsanız açın ve Malwarebytes’i indirin, kurun ve güncelleştirin. Daha sonra gerçek taramaya başlamadan önce internet bağlantısını tekrar kesin. İnternete erişemiyorsanız veya virüs bulaşmış bilgisayarda Malwarebytes’ı karşıdan yükleyemiyorsanız bir USB flash sürücü ile başka bir bilgisayardan programı edinin.

Malwarebytes’ı indirdikten sonra kurulum dosyasını çalıştırın ve programı yüklemek için sihirbazı takip edin. Program açıldıktan sonra gerçek zamanlı taramayı başlatmak için ücretli sürümün denemesini kabul edin. Deneme sürümünüz sonlanmadan önce ücret ödemeyeceksiniz. Program 14 gün sonra ücretli sürüme zorunlu geçiş yapmanızı isteyecektir. Bu arada isterseniz bu iki haftanın gerçek zamanlı taramasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir taramayı çalıştırmak için Gösterge Tablosu sekmesinden Tarama sekmesine geçin. Varsayılan tarama seçeneği olan Tehdit Tarama’yı seçili tutun ve Tarama Başlat düğmesini tıklayın. Taramayı çalıştırmadan önce program güncellemeleri kontrol edilmedir. Taramayı başlatmadan önce bunu gerçekleştirdiğinizden emin olun.

malware temizleme nasıl yapılır

Özel tarama seçeneği sunulsa da Malwarebytes tehdit taramasını uygulamanız önerilir. Çünkü genel tarama genellikle tüm zararlıları zaten bulur. Hızlı tarama bilgisayarınıza bağlı olarak 5 ila 20 dakika arasında sürer. Özel bir tarama 30 ila 60 dakika veya daha fazla sürebilir. Malwarebytes tarama yaparken yazılımın kaç adet dosya veya nesne taradığını ve bu dosyalardan kaç tanesinin kötü amaçlı yazılım olarak tanımladığını görebilirsiniz.

Malwarebytes taramaya başladıktan sonra otomatik olarak kaybolur ve yeniden açılmazsa kötü amaçlı yazılımları yenmek için harcayacağınız zaman ve çaba göz önüne alınarak dosyalarınızı yedekledikten sonra Windows’u formatlamanız daha iyi olabilir.

Tarama tamamlandıktan sonra Malwarebytes sonuçları gösterecektir. Yazılım sisteminize temiz bir rapor verirse ancak sisteminizin bazı kötü amaçlı yazılımlar içerdiğini düşünüyorsanız Malwarebytes ile özel bir tarama çalıştırmayı veya daha önce bahsedilen diğer tarayıcıları denemeyi düşünün. Malwarebytes zararlı yazılım bulursa tarama tamamlandığında size ne olduğunu gösterecektir. Belirtilen zararlılardan kurtulmak için sol alttaki Seçilenleri Kaldır düğmesini tıklayın . Malwarebytes ayrıca kaldırma işlemini tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir.

Malware Nedir? Malware Dosyalar Nasıl Temizlenir?


5. Adım: Web Tarayıcınızı Düzeltin

Kötü amaçlı yazılımlar Windows sistem dosyalarına ve diğer ayarlara zarar verebilir. Kötü amaçlı yazılımların en bilinen özelliği web tarayıcınızın ana sayfasını değiştirmesidir. Reklamlar görüntülemek, taramayı engellemek ve genellikle sizi rahatsız etmek için web tarayıcı ayarlarınızı değiştirir.

Web tarayıcınızı başlatmadan önce ana sayfanızı ve bağlantı ayarlarınızı kontrol edin. Internet Explorer’da, Windows 10 Başlat düğmesini sağ tıklatın ve Denetim Masası’nı , sonra Internet Seçenekleri’ni seçin . Ana Sayfaayarlarını Genel sekmesinde bulun ve bunun hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir sitenin olmadığını doğrulayın. Chrome, Firefox veya Kenar için, ana sayfa ayarınızı kontrol etmek için tarayıcınızın ayarlar penceresine gitmeniz yeterlidir.


6. Adım: Windows Kurtarılmıyorsa Dosyalarınızı Kurtarın

Kötü amaçlı yazılımı kaldıramıyorsanız veya Windows düzgün çalışmıyorsa bilgisayarı formatlamanız gerekebilir. Ancak sabit diskinizi silmeden önce tüm dosyalarınızı harici bir USB sürücüye kopyalayın. Artık donanım sürücüleri için diskleriniz yoksa veya hepsini tekrar indirmek istemiyorsanız aygıt sürücülerinizi Double Driver gibi bir yardımcı programla yedeklemelisiniz. Unutmayın yüklü programları kaydedemezsiniz. Bunun yerine hepsini yeniden indirmeniz gerekecek.

Windows başlatılmazsa veya dosyalarınızı yedeklemenize izin verecek kadar iyi çalışmıyorsa dosyalarınıza erişmek için Hiren’s BootCD (HBCD) gibi bir CD oluşturabilir ve kullanabilirsiniz .