arama

Liverpool Şehrinden Blok Zinciri Hamlesi!

21.10.2018 - 14:34 | Haberler, Kripto Para

BlockChain yani Blok Zinciri teknolojisinin yalnızca kripto paralardan ibaret olmadığı ile ilgili gelişmeler dünyanın her köşesinden gelmeyi sürdürüyor. İngiltere’nin en güzel şehirlerinden Liverpool, karbon emisyonlarını düşürmek için blok zinciri firmasıyla ortaklık yapacak.

Araştırmacılar tarafından sıkça uyarılan devlet yöneticileri Liverpool şehrinde ilk hamlelerini yapıyorlar. İşin ilginç tarafı ise kripto paralarla öğrendiğimiz blok zinciri teknolojisinin projenin kalbinde bulunuyor olması. Ortaklık yapılan blok zinciri şirketi, Liverpool’un iki yıl içinde pozitif iklim şehri haline geleceğini duyurdu. Şehir bu konuda dünyada bir ilk olacak.

Şehirde sunulan tüm hizmet ve ürünlerin karbon salınımlarında denge kurmak için blok zinciri kurmayı planlayan şehir yönetimi, bir sene boyunca projeyi test edecek. Şehir Konseyi, karbon etkisini 2030 senesine kadar %40 düşürmeye çalışacak. Sokaklardaki enerji kullanımını %82 oranında düşürmek için 2000 caddede 15.000’i aşkın tasarruflu LED sokak lambaları kullanılıyor. Şehir, 2012’den günümüze karbon emisyonlarını 550 tondan fazla düşürdü.

Blok zinciri ve çevrecilik buluştu

Liverpool için gerçekleştirilen planın oluşturduğu izlenim doğrultusunda açıklama yapmak gerekirse, Posedion Vakfı ve blok zinciri firması BAC Mono’yu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Devlet, bu konuda vakıflardan ve özel sektörden destek almaktan çekinmiyor. İklim etkilerini zıttına çevirmek için vakıflarla işletme ve okullara eğitimler veriliyor.

Vakfın oluşturacağı blockchain platformu, açık kaynak kodlu bir defter rolü üstlenecek, farklı projeler için kredi kaynağı oluşturacak. Böylece çevreyle ilgili yapılan düzenlemelere uyum sağlayan işletme ve projelere destek sunulacak.

İlk testlerde Ben&Jerry adındaki dondurma firması, dondurma üretimi yapılırken oluşan karbon salınımı için platform tarafından destek sunulduç Yalnızca 3 haftada Liverpoold’da 1000’i aşkın ağaç, platformdan alınan kredi sayesinde dikildi.

Ülkemizde de benzer projeler görmek ve şehirlerin karbon tüketimlerini azaltmak, özellikle İstanbul gibi bir şehirlerimizde yaşam seviyesini yükseltecektir.