arama

iyzico Alibaba Tarafından Alındı!

22.10.2018 - 09:27 | Haberler

Paylaşılan bilgilere göre Alibaba, Türkiye merkezli bir ödeme şirketi olan iyzico şirketini bünyesine kattı. Detaylar haberimizde!

Geçtiğimiz gün paylaşılan Webrazzi kaynaklı habere göre Alibaba, ülkemizin dijital ödeme teknoloji şirketlerinden iyzico’yu bünyesine kattı. Son derece güvenilir bir kaynakla ilişkilendirilen habere göre şirketin hisselerinin çoğunluğu Alibaba tarafından alındı. Fakat bu duruma iyzico tarafından çok hızlı bir açıklama geldi ve böyle bir işlem gerçekleşmediği açıklandı. Dünya üzerinde her noktaya hizmet sunan Alibaba’nın Alipay adında bir ödeme şirketi de bulunuyor. Firmanın Türkiye işlemlerini genişletmek için böyle bir satın alım yapması ise mantıklı kabul ediliyor.

Alibaba’nın ülkemizdeki ilk kayıda değer yatırımı Trendyol aracılığı ile gerçekleşmişti. Trendyol’un stratejik partneri haline gelen Alibaba, yaptığı yatırım konusunda bilgi vermedi. Yaşanan gelişmelere baktığımızda Çinli devin ülkemizdeki yatırımlarının süreceğini anlıyoruz. Çevrimiçi ticaretin temel taşlarından olan firmanın büyük bir ağı ve satın alım gücü bulunuyor. Alibaba’nın ana stratejilerinde ortak olmak veya satın almak bulunuyor.

iyzico iddiası doğruluğa varmamış olsa da ortada bir durum yokken böyle bir haberin yapılmayacağını çok iyi biliyoruz. Muhtemelen satın alım ile ilgili pazarlık hala devam ediyor ve yakın bir tarihte resmiyete kavuşacak.

Çinli Firmalar Ülkemize Yatırım Yapıyor

Son dönemde ülke pazarına Çin menşeili firmaların giriş yaptığını rahatça gözlemleyebiliyoruz. İlk olarak akıllı telefon üretici firma Xiaomi, sonrasında Huawei’in alt markalarından Honor ülke sektörüne dahil oldu. Bu iki markanın ardından gelecek olanlar da bulunuyor. İşleyiş ve fiyatlandırma konusunda farklı bir mantıkları olan Çinli şirketler, ABDli ve Avrupalı rakiplerine kıyasla daha dijital olmalarıyla nam salmış durumdalar.

Dijital kanalları yoğun şekilde kullanan markalar, zinci mağazalarla anlaşma, temsilciler bulma büyük maliyetleri bulunan operasyonlara girişmiyorlar. Bakalım, ilerleyen yıllarda Çinli firmalar ülkemizdeki yatırımları ne seviyeye getirecekler?