arama

Instagram Yaş Sınırı Geldi!

22.10.2018 - 12:12 | Haberler, Sosyal Medya

Facebook ve Instagram yaş sınırı uygulamasını aktif hale getiriyor. Çocukları güvende tutmak ve zararlı içeriklere yaklaştırmamak için 13 yaş ve altındaki çocuklara ait hesaplar kapatılacak.

Otomatik olarak kapatılacak olan bu hesapları tekrar açtırmak için devlet tarafından verilen fotoğraflı kimlik belgeleri ile 13 yaşın üzerinde olunduğunun kanıtlanması gerekecek. Konu hakkında verilen kararların sonrasında, Facebook ve Instagram’ın kullanıcı sayısı düşeceği için reklam gelirlerinin de azalacağı tahmin ediliyor.

Şöyle bir baktığımızda gençlerin Facebook’tan ziyade Instagram’da vakit geçirdiğini görüyoruz. Bu açıdan alınan kararın en çok Instagram’da etkili olacağını söyleyebiliriz. Alınan karar Dublin’de bulunan CPL Resources adındaki firmanın Facebook’a içerik incelemesi uyguladığını fark eden gazeteci aracılığıyla yapılan incelemelerin ardından çıkan belgeselden sonra açıklandı.

Gazeteci, içerik üreticilerinin 13 yaşın altındaki kitleyi dikkate almadığını ortaya çıkarmış oldu ve bu kişilerin belirli bir yaşın altında olduğunu kabullenmek gerektiğini dile getirdi.

Instagram Yaş Sınırı Geldi!

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Her kitlenin aktif olduğu sosyal medyanın kullanım yaş sınırı son derece düşük, belirttiğimiz haberde Facebook’un konu ile ilgili aldığı önlemlerden bahsettik. Bu çocuklar sosyal medyada ne yapıyor da bu kadar kötü etkileniyor? Bu sorunun cevaplarını vereceğiz.

Çocukların zihinleri rahatça şekillendirilebilir ve sosyal medya platformları çocukların düşünce ve davranışlarını olumsuz etkileyebilir. Küçük yaştaki çocuklar iyi ve kötü ayrımını net bir şekilde yapamayacakları için sosyal medyanın hoş olmayan yönlerinden hızlıca etkilenirler.

Online Zorbalık

Çevrimiçi zorbalık web siteleri arasında görülen bir eğilimdir. Tehlikelidir ve etkileri fiziksel zararlara kadar gidebilir. Yıl içerisinde kurbanları olan bu suçun etkisinde kalan çocuklar travmaya ve depresyona sürüklenebilirler.

Bilgi Kirliliği

Sosyal medyanın sınırsızlığı, paylaşılan bilgilerin üzerinde herhangi bir kontrol mekanizması olmaması ne kadar iyi olsa da algısı henüz oturmamış çocukların üzerindeki bu kadar serbestlik onları kötü platformlara sürükleyebilir.