arama

Harddisk’i Kalıcı Olarak Silme

27.01.2018 - 17:00 | Nasıl Yapılır?, Windows

Bilgisayarınızdan tamamen kurtulmayı mı planlıyorsunuz? Sabit diskinizdeki tüm kişisel dosyaların silinip yok olacağından nasıl emin olabilirsiniz? Bu yazımızda sizlere detaylıca bunu açıklayacağız.

Bilgisayarınızı satıyor musunuz yoksa yenisini mi alacaksınız? Kişisel dosyalarınızı ve bilgilerinizi zaten silmiş olabilirsiniz veya Windows’u formatlayıp yenisini yüklemiş de olabilirsiniz. Böylece özel verileriniz silinir. Her iki durumda da malesef kişisel verileriniz tamamen silinmez. Eski arkadaşına elveda demeden önce yapman gereken önemli bir adım var. Bu yöntem ile sabit diskinizin kökünü kazır gibi sileceksiniz.

Dosyalarınızı silmek Geri Dönüşüm Kutusu’ndan silmiş dahi olsanız yok olduğu anlamına gelmez. Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltsanız bile silinen dosyalar genellikle yardımcı programlar ile kurtarılabilir. Bilgisayarınızı fabrika koşullarına geri getirmek için Windows 8.1 veya 10’daki Sıfırla özelliğini kullanmak sürücüye işletim sistemini yeniden yüklerken aynı zamanda onu kökünden siler. Yani bu uygulanabilir olan kolay bir seçenektir. Ancak Windows’un daha eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız veya sabit sürücünüzü sıfırlama özelliğinden daha güçlü bir yöntem istiyorsanız işte o zaman iyi bir sabit disk silme programı gerekiyor.

Öncelikle biraz bilgi verelim. Çoğu dizüstü bilgisayar ve birçok masaüstü bilgisayar son zamanlarda mekanik sabit diskler yerine SSD kullanıyor veya sunuyor. SSD’ler mekanik muadillerine göre daha hızlıdır. Bununla birlikte SSD’leri silmek daha zahmetlidir ve yalnızca birkaç sabit sürücü silme programı bunları desteklemektedir. Mekanik bir sabit sürücüyü siliyorsanız DoD 5220.22-M olarak bilinen bir veri silme yöntemi sunan bir sürücü silme yardımcı programı size yeter. ABD Savunma Bakanlığı tarafından da kullanılan bu yöntem sürücünüzü tamamen silmek için verilerinize üç kez farklı karakterlerle yeniden yazar.

Şimdi kısaca birkaç farklı sabit disk silme programını inceleyelim:


PartedMagic

9 dolar ödeyerek bu yardımcı program ile disk bölümleme, disk klonlama, dosya kurtarma ve son olarak sürücüyü kökten silmeyi size sunuyor. Yazılım SSD’leri de destekliyor. Programın “Güvenli Silme” özelliğini kullanmak için indirme sayfasının altındaki talimatları izleyin. Sürücünüzün doğru şekilde silinmesini öğrenmek için güvenli silme konulu web sayfasındaki talimatları izleyin.


Blancco Drive Eraser

Blancco Driver Eraser 14.20 $ maliyeti ile biraz yüksek gelebilir. Ancak bu paraya değer. Silme işlemi için SSD’leri ve DoD 5222.2M yöntemini destekler. İşletmelerin ve kuruluşların kullanımına uygundur. Bu nedenle kişisel kullanım için işleme kapasitesi istenenden daha fazla olur.

Blancco Drive Eraser’in ücretsiz kullanımı için deneme sürümünü kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz. Driver Eraser’ı indirdikten sonra yazılımı yüklemek için bir USB sürücüsü ile yapacağınız kurulumla ilgili talimatları içeren bir e-posta alacaksınız. USB sürücüye kurulumu yapın ve sürücüyü silmek için belirtilen adımları sırasıyla izleyin. Programın indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.