arama

Google Reklamından Bitcoin’e Gönderme

27.10.2018 - 08:00 | Haberler, Kripto Para

Google reklamında kripto para göndermesi

2018 yılının mart ayında Google önemli bir karara varmış ve arama sonuçlarında kripto para reklamlarına izin vermeyeceğini duyurmuştu. Google; sahte kripto para borsalarının ve programlarının insanların zarar görmesine sebep olduğunu belirterek bu kararı müşterilerini korumak amacıyla aldığını vurguladı. Geçtiğimiz ay bu kararını genişleten Google; ABD ve Japonya’da yetkili kurumlardan izin almış kripto para borsalarının reklamlarına arama sonuçlarında göstermeye başladı.

”Kripto paralar gerçek para değil”

Google’ın bu yasaklama uygulaması dışında bugüne kadar kripto paralarla alakalı olarak herhangi bir düzünleme yapmayan şirket geçenlerde yayımladığı video ile ilginç bir mesaj verdi. Google Asistan’ın yeni bir özelliğini tanıtmak amacıyla yayımlanan videoda Google artık Google Asistan ekranında sizi arayan kişinin, neden sizi aradığını görebileceğinizi belirtiyor. Bunun haricinde videoda yer alan Teddy ve Abby arasında geçen diyalogta kripto paralardan bahsediliyor.

Videoda Teddy’nin cep telefonu çalarken Google Asistan ekranında arayan kişinin bir elektrik şirketi olduğu gözüküyor. Elektrik şirketi Teddy’ye bu ay elektrik faturasının çok yüksek olduğunu söylerken Teddy, ”Kripto para madenciliği çok fazla enerji tüketiyor.” diyerek faturanın yüksek olmasının sebebi olarak madencilik faaliyetlerini işaret ediyor. Abby ise kripto paraların gerçek bir para olmadığını söylüyor.

Google’ın buna benzer tanıtım videolarında eğlenceli konuşmalara yer verdiğini biliyoruz. Bu sebeple şirketin direkt olarak kripto paraları ve madencilik faaliyetlerini hedef almış olma olasılığı pek yüksek değil. Yine de paylaşılan videonun altındaki yorumlarda ziyaretçilerin bir kısmı Google’ın kripto paraları hedef göstermesinden şikayetçi olduğunu belirtmiş durumda. Yine benzer bir şekilde kripto paraların gerçek bir para birimi olduğunu söyleyen yorumlar da mevcut.