arama

Google ile Mors Alfabesini Öğrenin!

16.10.2018 - 14:40 | Haberler

Google ile Mors Alfabesini Öğrenin!

Mors alfabesi ve kodu, ışık vuruşları, kısa uzun tonlama veya sesle yazılı bir metni kodlamanıza imkan veriyor. Google’un sunduğu hizmet ile Mors alfabesini bir saat gibi bir sürede öğrenebilirsiniz.

Google tarafından geliştirilen ve iOS, Android işletim sistemlerinde hizmet veren Gboard uygulaması için Mors alfabesi modu paylaşıldı. Bu mod sayesinde klavyenizi kullanarak Mors alfabesini kullanabiliyorsunuz. Fakat dev platformun çalışması bununla sınırlı kalmadı. Mors alfabesini kullanıcılara öğretebilmek için keyifli ve kolay bir işleyiş sunan Google, bir saat gibi kısa bir sürede kullanıcıların alfabeyi rahatça öğrenebileceklerinin üzerinde duruyor. Hazırlanan site ile kullanıcılara yardımcı olmak isteyen Google, eğitim sürecini oldukça keyifli bir hale getirmeyi başarmış.

morse.withgoogle.com adlı siteyle kolay bir şekilde eğitim düzenleyen ekip, harflerin vuruşlarını da akılda tutacak şekilde uygulamayı kullanan kişilere öğretiyor. Harfleri birkaç defa tekrar etmenizin ardından yeni harfleri eklenerek eğitiminiz devam ediyor. Renkli arayüzüyle kısa sürede tüm alfabeyi öğrenmeniz mümkün kılınılıyor.

Alfabafeyi çözdükten sonra Gboard uygulamasını Android veya iOS işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarınıza yükleyerek kullanabilirsiniz. Yazımızı bitirmeden önce mors alfabesi hakkında biraz daha detay verelim.

Mors alfabesi nedir?

Özellikle filmlerde görmeye alıştığımız mors alfabesi, telgraf ile ilgilenen Samuel Morse tarafından 1835 yılında meydana getirilmiş ancak bundan iki sene sonra kullanılmaya başlanmıştır.

Mors alfabesini şöyle tanımlayabiliriz; iki ayrı sinyalin farklı şekillerde birleşmelerinin sayıları, harfleri veya noktalama işaretlerini yarattığı haberleşme dilidir. Genellikle radyo veya elektrik sinyali kullanılarak kişiden daha uzak bir noktaya yazılı metnin ulaştırılması için kullanılmaktadır.

Google ile Mors Alfabesini Öğrenin!

Uzun ve kısa sinyallerin haricinde aralardaki sessizliklerin de anlamı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; kısa aralık harfler arasında, orta uzunlukta kelime arasında ve uzun aralıklar ise cümleleri birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır.