arama

Google Geçmişi Nasıl Temizlenir?

31.01.2018 - 06:57 | İnternet, Nasıl Yapılır?

Google’ı hayatınızdan silecekseniz şimdiye kadar Google tarafından saklanmış ve birikmiş tüm bilgilerinizi de silmek isteyeceksiniz. Peki nasıl olacak?

Bazıları için Google’ı bırakma nedeninizin bir kısmı kişisel bilgilerinizi korumaktır. Ancak tercihinizi alternatifler lehine kullanmak istiyor da olabilirsiniz. Google sizden topladığı tüm kişisel verilerle zaten bir şey yapmaz.

Google yolculuğunuzu bitirmek için tüm Google verilerinizi silmeyi ve bunun nasıl yapılacağını gösterelim istedik. Bunlardan bir kısmını yapmadan önce yedek indirmek isterseniz Google verilerinizi yedeklemeye yönelik eğiticileri size sunar.

Verilerinizi Silmek için Google’ın Aktivitelerim Aracını Kullanma

Google yaptığınız her aramayı izler ve bu bilgileri temel alarak reklamları ve arama sonuçlarını sizlere gösterir. Ancak bu özellikleri devre dışı bırakabilir ve hemen hemen tüm verilerinizi de silebilirsiniz.

Bunu yapmak için myactivity.google.com adresine gidin. Bu sitede Google’ın sizden aldığı tüm bilgilerinizi görebilirsiniz. Oldukça çok var değil mi?

İstisna olmaksızın tümünü silmek için soldaki panelden tüm etkinliği sil seçeneğini tıklayın. Tarihle sil seçeneğinin altındaki açılır menüden tamamını seçin. Ardından alt taraftaki açılır menüden tüm ürünler’i seçin. Sil’i tıkladığınızda işlem tamamlanmış demektir.

Bazı uygulamalardan gelen verileri saklamanız ancak diğerlerinden almamayı seçmeniz çok kolay. Daha önce bahsedilen açılır menüden tek tek silmek için istediğiniz ürünleri seçin.

Kişisel Bilgilerin Arama Sonuçlarından Kaldırılması

Verileri Google arama sonuçlarından kaldırmak için yapmanız gereken bir iş var.

Kişisel bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılması farklı bir olaydır ve aslında biraz daha hileli yapılır. Bunu yapmak için yasal bir gerekçe olmadıkça Google genellikle arama sonuçlarında karışıklık yaratmak istemez. Ne tür sonuçları kaldırmaya yatkın olduğunu öğrenmek için ilgili Google destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için hassas kategoride olan şeyleri kaldırmak istiyorsanız Google’ın kaldırma sayfasını ziyaret edin ve alt kısımdan Google aramada gördüğünüz kişisel bilgileri kaldırmak istediğinizi dair onay kutusunu işaretleyin.