arama

En İyi Korku Filmleri

29.01.2018 - 20:43 | Sinema

Herhalde hepimiz, insanlar neden korku filmi izler diye sormuşuzdur. Çok kolay bir cevabı olmasada pek çok insan heyacan ve adrenalin tutkusu için, bazılarıda sevgilisine daha çok yakınlaşmak için(ayy korktum ben) izler korku filmlerini. Sizin ne için izlediğiniz bizi ilgilendirmez, biz sizin için Dünya’nın gelmiş geçmiş, tüm zamanların mutlaka izlenmesi gereken korku filmlerini sıraladık.

1. O (It) | IMDb 7.5

İzleyiciyle tanışmış olan en iyi korku filmleri arasından Stephean King’in romanından uyarlanmış olan O filmi izleyenleri hayrete düşürecek kadar korkutucu ve ürpertici filim sıralamasında ilk sırada geliyor. Oldukça izlenen ve sürekli olarak izlenilmesinin tavsiye edilen film 1986 yılında çıkartılmış olan bir kitaptan esinlenilmiştir. 2017 yılında yayınlanan ve Amerika’da büyük yankı uyandıran bu filim sayesinde, sinema salonları ekstra bir kalabalığa sahne oldu.
Doğa’da gerçekleşen olaylar üzerinden gidilerek yapılmakta olan tüm bağlantılar, kendini bir anda işin içinden çıkılmaz halde bulan insanların yardım çığlıklarıyla, başka bir pencereden bakılmasını sağlıyor. Stephean King sürekli olarak devam eden uyarlamalara imkân verse de O filmi dahil olmak üzere en iyi korku filmleri çalışmaları beklentilerin altında kaldığı görüşünü akıllara getiriyor.


2. Dehşetin Gözleri 3: Hasta Sıfır (Cabin Fever: Patient Zero) | IMDb 4.4

En iyi korku filmleri denildiğinde herkes bir arayış içine girer. Dünya’da eşi benzeri görülmemiş bir salgın yüzünden, direk olarak insanların çok büyük bir bölümünün aniden zombilere dönüşmesi nedeniyle çözüm bulunması gerekmektedir. Tüm beden ve ruh sağlıkları değişen insanların aynı zamanda sadece, kendilerinin anladığı bir konuşma dili olur. Ancak henüz virüsün bulaşmadığı bir insan, şaşırtıcı bir şekilde konuşmaların hepsini anlayabiliyordur.
Bu sayede iletişim kurup, bir çıkış yolu bulma çabasıyla sonuç arar. Kendisi gibi hastalıktan etkilenmeyen diğer insanlarla iletişime geçerek sorunları aşma girişiminde bulunurlar. İstenilen sonuçlar elde edilene kadar amansız bir mücadele içinde devam etmesi, en iyi korku filmleri listesinde kendisine orijinal bir yer bulması çok zor olmayacaktır.


3. Korku Tüneli (XX) | IMDb 4.6

Hız kesmeden üretilen en iyi korku filmleri arasından en korkunç olanları direk olarak seçmek oldukça güç bir iş. Ancak Korku tüneli filmi gerilim ve baskı unvanlarını son derece hak ediyor ve etmeye de devam edecek gibi gözüküyor. Filmin başlamasıyla birlikte neler olabileceği açık bir şekilde gözler önüne seriliyor aslında. 4 farklı kadının farklı Dünya’larında sundukları vahşet toparlanmış gibi.
Diğer yandan kendileriyle ve ruhsal çöküntü hallerindeki bedenlerini tatmin etmek için yapılmakta olan tüm adımlar konuyu daha korkunç mekânlara çekmeye başlıyor. Çeşitli yollarla ağlarına düşürdükleri insanları, en iyi korku filmlerinin içine sürüklerken aynı zamanda yarattıkları korku tüneli sayesinde istedikleri tüm gizemli kareleri yakalamış oluyorlar.


4. Çiğ (Grave) | IMDb 7.0

16 yaşında bir bayanın hızla değişen hayatının sunmuş olduğu gerilim, en iyi korku filmleri tarihinin en iyi filmleri arasında kendisine yer buluyor. Yalnız ve bir o kadar kalabalık Dünya’sında kendine farklı bir pencereden bakan Justien, diğer aile bireyleri gibi veteriner olmak için gereken eğitimi almak için şehir dışına çıkar. Buradaki okulunda görmüş olduğu tavır ve daha büyük sınıflardaki insanların göstermiş oldukları tepkiler neticesinde duyguları tamamen körelmeye başlar.
Hiçbir acıma hissinin olmadığı ortamlarla tanışmaya başladığı günden bu yana kendinin de ne kadar değiştiğini kabul etmeye başlar ve tüm düşüncelerine gerilim katmaya karar verir. En iyi korku filmleri arasında oldukça kıymetli bir noktada olan film izlenmeye değer niteliktedir.


5. Otopsi (The Autopsy Of Jane Doe) | IMDb 6.8

Baba ve oğul kendilerini tamamen gizemli sırları olan cinayet vakalarını çözmek için adayan devlet görevlileridir. En iyi Korku filmlerini seven herkes için otopsi vb. durumlar çok ilgi ve dikkat çekicidir. Her zamanki gibi bir duruma netlik kazandırmak için üstlendikleri görevlerini yerine getirmek istediklerinde karşılarına hiç beklemedikleri ve kendilerini daha farklı hissettirecek bir durumla karşı karşıya kalırlar.
Genç bir bayanın önlerine bırakılan cesedinin arkasında son derece gizli ve sır perdesinin kalkmasını sağalamaya çalışırken yeni bir karmaşayla boğuşmak zorunda kalırlar. Her zaman uygulamakta oldukları teknikler yerine yeni bir sayfa açmalarını gerektiğini fark ederler ve olay gittikçe korkunç bir hal almaya başlar. En iyi Korku filmlerinin en can alıcı efektleri ve görselleriyle donatılmış bir filmdir.


6. Suspiria | IMDb 7.5

Amerika’da hayatına devam ederken daha kaliteli bir bale eğitimi almak adına Almanya’ya gelen genç bir kadının hikayesi, korku filmleri tarihi arasında kendine yer edindi. Oldukça sakin ve durgun bir hayat yaşarken diğer yandan, geliştirmek istediği dans yeteneği için farklı bir ülkeye taşınan bayan, ne derece tehlikeli bir hayata sahip olacağından habersizdir. Tüm bu soru işaretleri devam ederken geçen zaman içinde yeni okuluna gelir ve tam olarak farklı bir yaşantının içine girmiş olur.
Aynı zamanda kullanmakta olduğu yapıların farklı bir atmosfer yarattığını, bir anda arabadan inip ormana koşmaya başlayan insanlar gördüğünde fark edecektir. En iyi Korku filmleri adına çok büyük prodüksiyon ve malzeme harcanmış bir film olma özelliği taşımaktadır.


7. Yaşam Kürü (A Cure for Wellness) | 6.4

Tüm yaşantısını kariyer planlaması adı altın harcayan ve en sonunda bulunduğu sağlık şirketi tarafından bir CEO’luk teklifi alan genç bir adamın en iyi korku filmlerine bıraktığı etkiye göz atmalısınız. Diğer taraftan kullanılmakta olan tüm yöntemleri sadece ileriye gitmek ve kendine yeni bir mevki sahibi olabileceği bir hayat yaratmaya çalışırken bir anda çok değişik sonuçlarla karşı karşıya kaldığını fark edecektir.
Atanmış olduğu sağlık merkezi başlı başına bir sırlar perdesi taşırken, aynı zamanda şirket sahiplerinin de bir o kadar gizemli ataklar içinde olduklarını fark etmesiyle tüm düzen değişir. Zaman ilerledikçe CEO’su olduğunu sandığı sağlık merkezinde bir hasta olduğu anlar ve en iyi korku filmleri böyle başlar.


8. Yaratık (Alien: Covenant) | IMDb 6.5

Son yılların akıl almaz derece beklenen ve istenilen en iyi korku filmleri arasında en başta gelen yaratık, tüm gereksinim duyulan korku dolu dakikaları sunmak için sizleri bekliyor. Uzayda hiçbir şekilde bilinmeyen bir ortamın keşfinden sonra, düzenlenen keşif sayesinde fark edilmiş alanların çok tehlikeli olduğunun fark edilmesi tüm gidişatı değiştirmektedir.
Kâinatın gizli cenneti olarak tabir edilen bir mekân aslında, içi sürekli olarak yere göğe sığmayacak kadar korkunç canavarlarla doludur. Bunun anlaşılması üzerine ne kadar yanlış bir karar verdiklerini anlayan gemi mürettebatı, içine düşmüş oldukları bu durumdan kurtulmak için verdikleri mücadele çok seri bir şekilde korkutmaya devam ediyor. Korku filmleri sıralamasında her zaman için yer bulması kaçınılmaz olacaktır.


9. Kara Kule (The Dark Tower) | IMDb 5.7

King isimli efsane yazarın kitabından uyarlananmış olan en iyi korku filmleri her zaman olduğunu gibi kendini belli etmekten geri kalmıyor. Sürekli olarak yeni bir gezegen arayışındayken kendini yok etmek üzere bir savaşçı, ara vermeden sürdürdüğü arayışları neticesinde, karşılaşmış olduğu engellere engel katmaya devam etmektedir. Kara kule isimli bir yerden gelen özelliğin duyulması, civar bölgelerden gelen diğer savaşçılarında kendine pay istemesine neden olur.
Verilen mücadele, nefes kesen bir korku hali, gerilim ve eşsiz bir tat sunmaktan geri kalmıyor. Oldukça seri bir şekilde işlenen senaryo aslında iptal edilmiş ancak daha sonra tekrar canlandırma kararı alınmıştır. En iyi korku filmleri adına yapılan çalışmaları taçlandırması ayrı bir özellik olarak sayılması için yeterlidir.


10. Mumya (The Mummy) | IMDb 5.5

Mumya filmi ilk olarak 1932 yılında beyaz perdeyle tanışmasının ardından, uzun zamandır dillerden düşmeyen bir üne kavuştu. En eski sinema dönemlerinden bu yana gelen nadir gösterimlerden olan en iyi korku filmleri unvanını bu kadar zaman taşımaları hayret verici olsa gerek. Son çekimlerinin 2017 yılında yapılmasıyla izleyicisiyle buluşan film her geçen gün biraz daha gişe rekorlarını zorlamaya devam ediyor.
Filmin son serisinde ele alınan konu yıllar önce haksız yere hapsedilmiş bir kraliçenin mezarını fark edilmeden açılmasını konu alıyor. Yapılan haksızlıkların bedelini ödetmek adına fırsat bulan kraliçe, bu sayede hedeflerine ulaşmak için korku salmaya başlıyor. Mumya filmi tüm en iyi korku filmlerine düşkün kimseler için oldukça cazip bir seçenek olacaktır.