arama

Flash Bellekten Veri Kurtarma

03.02.2018 - 14:48 | Nasıl Yapılır?, Windows

Birçok kişi flash bellek dolu ama içi boş görünüyor diyerek bu soruna çözüm arıyor. Bu sorunu çözmek aslında çok basit. Aynı yöntemle silinen dosyalarıda kurtarmak mümkün. Bu konuda birçok yöntem olmasına rağmen biz size en kolayını anlatacağız. Bu sayede herkes, başkasından yardım alamadan dosyalarını kurtarabilecek.

Dosyalarımızı yanlışlıkla silmek büyük problemlere yol açabiliyor. Bu sorunu yardımcı programlar sayesinde çözebiliyoruz. Bunun dışında dosyalarımız silinmese bile bazen görünmez olabiliyor. Peki bunun sebebi ne? Bunun en büyük sebebi zararlı yazılımlar. Bu kendini çoğaltan virüsler genellikle flash bellekler sayesinde kendini bilgisayardan bilgisayara taşıyor. Dosyalarınızı görünmez yaparak, onun yerine orjinal dosyayı taklit eden, aynı isim ve görüntüye sahip virüslü dosyayı yerleştiriyor. Bu yazımızda orjinal dosyalarımızı kurtararak, virüslü dosyalardan kurtulmayı anlatacağız.

Dosyalarımızı kurtarırken EaseUS firmasının Data Recovery programını kullanacağız. Bu program sayesinde bilgisayarınızın harddisk’inde, flash belleğinizde veya sd hafıza kartınızdaki silinen ya da görünmeyen dosyalarızı kurtarabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı size resimli olarak anlatacağız.

Link Kaldırıldı!

Öncelikle yukarıdaki bağlantıdan “EaseUS Data Recovery Wizard” programını indiriyoruz. İlk olarak Rar’dan çıkardığımız “drw.exe” dosyasını çalıştırarak programı kuruyoruz. Daha sonra kurduğumuz programı çalıştırmadan önce Rar’dan çıkan “EaseUS-PATCH.exe” dosyasını çalıştırıyoruz. Kısa bir süre sonra “Data Recovery Wizard” programı çalışacaktır. Karşımıza ilk olarak aşağıdaki görüntü gelecek.

Ardından programın sağ üst köşesinde bulunan “Etkinleştir” butonuna tıklıyoruz. Bizden bir etkinleştirme kodu isteyecektir. Bu kodu yazarak programımızı aktif hale getiriyoruz. “KEJZ1-IACTC-ZLKYY-1TI48-KT3S6”

 

Şimdi sıra dosyalarımızı kurtarmaya geldi. Yukarıda görüldüğü gibi kurtarmak istediğimiz sabit diski, flash belleği ya da sd kartı seçerek Tara butonuna basıyoruz. Bu işlemin süresi taranacak alanın boyutuna bağlı olarak değişebilir.

Tarama işlemi bittiğinde yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Sol tarafta bulunan “Derin tarama sonuçları” bölümünden kurtarmak istediğiniz dosyaları tek tek veya hepsini birlikte seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra Kurtar butonuna tıklıyoruz. Bizden kurtarılan dosyaların nereye kaydedileceğini soracaktır. İstediğiniz bir klasörü seçerek kayıt işleminin bitmesini bekliyoruz.

“Kurtarma Tamamlandı!” yazısını gördüğümüzde işlem tamam demektir. Artık yapmamız gereken Flash belleğimizi biçimlendirerek virüslerden arındırmak. Flash belleği ya da sd hafıza kartını biçimlendirdikten sonra kurtardığınız dosyaları tekrardan kopyalayabilirsiniz. Bunu yaparkende dikkat etmeniz gereken önemli nokta, kurtarılan dosyaların içindeki bilmediğiniz ve şüpheli dosyaları ayırmak olmalı. Bunu manuel bir şekilde yapabilir veya bir antivirüs programı yardımıyla dosyalarınızı tekrardan flash belleğe atmadan önce tarayabilirsiniz. Antivirüs programı sizin için dosyalarınızın arasına gizlenmiş zararlı yazılımları tespit ederek silecektir.