arama

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

20.02.2018 - 17:10 | Haberler

İç Anadolu’da Bir Avrupa Kenti

Türkiye’nin en modern şehirlerinden biri olan Eskişehir, İç Anadolu Bölgesinde bulunan şehirlerin sıkıcı ve kasvetli havasından tamamen uzak, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin oldukça popüler olarak ziyaret ettiği Eskişehir’de gezilecek yerler oldukça fazladır.

Eskişehir’de gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bunların bazılarını maddeler halinde sıralayacak olursak :

 • Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı
 • Tarihi Odunpazarı Evleri
 • Kentpark
 • Eskişehir Havacılık Müzesi
 • Porsuk Çayı
 • Şelale Park
 • Eti Arkeoloji Müzesi
 • Kurşunlu Külliyesi
 • Cam Sanatları Müzesi
 • Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
 • Espark Alışveriş Merkezi
 • Eskişehir Barlar Sokağı ve Gece Kulüpleri

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi Eskişehir gerek tarihi ve doğal güzellikler açısından gerekse eğlence ve gece hayatı açısından gezip görmek için bir çok olanağa sahiptir.

Tarihin Görsel Ziyafete Dönüştüğü Yer Odunpazarı

Odunpazarı Evleri, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunan kentin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Odunpazarı Evleri dünya kültür mirasları arasında yer almaktadır. Bölgede tarihi evler, müzeler, restoranlar, oteller, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler bulunmaktadır.

Eskişehir Şelale Park, yine Odunpazarı’nda bulunur. Park içerisinde yeşillikler arasında mesire ve piknik alanları, çocuklar için parklar, çay bahçeleri ve restoranlar bulunmaktadır. 2009 yılında Odunpazarı Belediyesinin düzenlemesi ile yeniden hizmete açılan park, bugün enfes manzarası ile kent halkının uğrak noktalarından biri olmuştur.

Sazova Parkı, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesinde bulunur. Türkiye’nin en büyük parkları arasında olan park içerisinde Masal Şatosu, Yapay göl, Sualtı Dünyası, Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. Çocuklar için eğlence dünyası anlamına gelen parka giriş ücretsizdir, ancak park içerisinde yer alan belirli noktalara giriş için küçük miktarlarda ücretler alınmaktadır. Park oldukça büyük olduğundan Eskişehir’de Sazova parkını gezmek isteyenlerin biraz fazla vakit ayırması tavsiyelerimiz arasındadır.

Porsuk Çayı Etrafında Hareketli Bir Üniversite Şehri

Eskişehir sembolü haline gelen ve kesinlikle görülmesi gereken yer olan Porsuk Çayı şehrin en hareketli noktasıdır. Porsuk çayı, Sakarya nehrinin en uzun koludur. Burayı gezerken gondola binip Eskişehir turu yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz çay manzarası eşliğinde etraftaki kafelerde çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Şehirde iki büyük üniversite ve oldukça fazla öğrenci bulunduğundan, gece hayatı da oldukça hareketlidir. Şehrin eğlence konusunda en çok ilgi çeken yerlerinden birisi Eskişehir Barlar Sokağı şeklinde belirtilebilir. Abartı olmayan fiyatları ile her bütçeden öğrencinin ve yetişkinin gidebileceği mekanların bulunduğu hareketli Eskişehir gecelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Aynı zamanda İsmet İnönü Caddesi oldukça popüler gece kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır. Eskişehir’deki gece kulüpleri arasında en popüler olanı 222’dir. Eski meyve ve sebze halinin restore edilmesiyle açılan Haller Gençlik Merkezi içerisinde de yine çeşitli kafe ve barlar, hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Gezilip görülmesi gereken yerler arasında bir de Balmumu Heykeller Müzesi‘ni sayabiliriz. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e kazandırdığı görsel lezzetin üst seviyelere ulaştığı bu müze Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan ve ilk örneği 1835 yılında Londra’da açılan Madam Tussauds müzesidir. Müzede bir çok tarihi kişinin, yerli yabancı pek çok sanatçının, Atatürk ve ailesinin, medya mensuplarının heykelleri bulunmaktadır. Müze Yılmaz Büyükerşen tarafından Büyükşehir Belediyesine bağışlanmış olup, bağış şartı gereği ziyaretçi ve fotoğraf ücretleri kız çocukları ve engelli çocuklarının eğitimleri için kullanılacaktır.