arama

En İyi Yabancı Diziler

19.02.2018 - 16:20 | Sinema

Diziler hayatımıza renk katan şeyler arasında yer almaktadır. İzlenebilecek en iyi yabancı diziler hakkında gerekli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kimimiz yerli dizileri tercih ederken bazılarımızda yabancı diziler dışında herhangi bir yapım izlememektedir. Yabancı dizilerin hem ülkemizde hem de tüm dünyada çok sayıda tiryakisi vardır ve yeni bölümler büyük bir heyecanla beklenir. Peki; bunca dizinin arasında en iyileri hangileri?

Final Yapmış En İyi Yabancı Diziler (2013 ve Öncesi)

Sevdiğimiz yabancı dizilerin yayın günü gelmeden çoğu kez geri sayıma başlarız. Genellikle büyük bir heyecan yaratmayı ve seyircileri kendine bağlamayı başaran diziler hem çok konuşulurlar hem de büyük bir merakla her hafta beklenirler. Ama final yapmış yabancı diziler ile beklemenize gerek kalmadan tek seferde onlarca bölüm izleyebilirsiniz. İşte final yapmış en efsane 7 yabancı diziyi sizler için sıraladık.

1- Breaking Bad (20 Ocak 2008 – 29 Eylül 2013)
İşte size kurgusuyla, sürprizleriyle, oyunculuklar ve heyecan seviyesinin üst noktada olması ile gelmiş geçmiş en başarılı dizi! Breaking Bad final yaptı ama etkileri hala sürüyor. Dizinin konusu; hayatını genel olarak mütevazi bir şekilde sürdüren bir kimya öğretmeninin kanser olduğunu ve öleceğini öğrenmesi ile beraber yaşadığı değişim üzerine kurulmuş. Çok zeki bir adam olan Walter White, bu andan itibaren sınırlarını aşmaya ve kimya bilgilerini kullanarak uyuşturucu işinin içine girmeye başlıyor. Başlangıçta ölümünden sonra ailesini rahat ettirme amacıyla bu işe kalkışan Walter White daha sonraları ise oldukça tehlikeli bir adam haline geliyor. İlk bölümü 20 Ocak 2008 tarihinde yayımlanan ve finalini 29 Eylül 2013’te yapan dizi 5 sezon, toplamda ise 62 bölümden oluşuyor.


2- OZ (12 Temmuz 1997 – 23 Şubat 2003)
Dünyadaki birçok kişi tarafından çok sevilen bir başka dizi de Oz’dur. Oz, aslında Osward Hapishanesi’nin diğer bir adıdır. Bu hapishanenin yönetimi ise suçluları girdikleri kötü yoldan döndürmek ve onları topluma kazandırmak amacını güden idealist bir adamda bulunuyor: Tim Macmanus. Mahkumların mücadeleleri, sert olaylar ve bu insanların psikolojisi üzerinden işlenen başarılı bir dizi… 1997-2003 yılları arasında yayımlanan dizi toplamda 6 sezondan oluşuyor.


3- Lost (22 Eylül 2004 – 23 Mayıs 2010)
Bir zamanlar herkes bu diziyi konuşuyor, arkadaş gündemlerinde mutlaka yer buluyordu: Lost! Adaya belirlenemeyen bir sebeple düşen uçak ve uçaktan kurtulmayı başaran 48 kişi! Dizinin bölümlerinde sürekli olarak bir gizem hakimdir ve seyirci birçok soruyla baş başa bıraktırılır. Adada yaşanan tuhaf olaylar ve konunun sürükleyiciliği ile izleyicilerin en çok sevdikleri diziler arasına girmeyi başarmıştır. 2004 ile 2010 yılları arasında yayın yapan dizi 6 sezon ve 121. bölümün ardından final yaptı.


4- Prison Break (29 Ağustos 2005 – 30 Mayıs 2017)
Çok popüler olan ve heyecanın sürekli tavan yaptığı bir dizi de Prison Break’tir. Prison Break’te ana karakter Michael Scofield’dır. İdam cezası alan kardeşini hapishaneden kaçırabilmek adına kendini hapishaneye tıktırtır. Yaptığı plan neticesinde kendisini kardeşinin kaldığı hapishanede bulur. Michael’ın kaçış planlarının karşısına çıkan sorunlar ve Sara karakterine duyduğu aşk diziyi sürüklemektedir. Sara hapishanede doktordur. Ayrıca Henry Pope adındaki hapishane müdürü de Michael tarafından kullanılacak isimler arasındadır. Bütün planlarının karşısında duran en güçlü isim ise Brad Bellick adındaki dişli gardiyandır. Ülkemizde de çok büyük beğeni alan Prison Break 2005-2009 yılları arasında 4 sezonun ardından final yapmıştır. 8 yıl sonra 2017 yılında 9 bölümlük 5. sezon çekilmiştir.


5- Six Feet Under (3 Haziran 2001 – 21 Ağustos 2005)
Şimdiye kadarki yabancı diziler arasından en başarılı ve özgün olan yapımlardan biri Six Feet Under’dır. Dizi; Fisher ailesini konu edinmektedir. Fisher ailesinin mesleği ise ilginç ve biraz da korkutucudur; Cenaze evi işletmektedirler. Birçok ödül alan dizide Fisher ailesinin karakterleri, psikolojileri ve hem kendi içlerindeki hem de diğer insanlarla olan ilişkileri ele alınmaktadır. 5 sene boyunca devam eden Six Feet Under başarılı bir final de yaparak hafızalarda yer edinmeyi başarmıştır. Bu başarıları sebebiyle dizi Time dergisinin gelmiş geçmiş en iyi 100 dizi listesi içerisinde yer almaktadır.


6- House (16 Kasım 2004 – 21 Mayıs 2012)
Dr.Gregory House birçok kadının ve erkeğin favori karakteri olmayı başarmıştır. İtici gelebilecek çok özelliğe( Aşırı megaloman, obsesif, ukala, umursamaz vb. ) sahip olmasına rağmen çok da başarılı ve bir yanıyla çekici bir adamdır. Tıbbı Tanı Uzmanlığında doktor olan House, daha önce duyulmamış hastalıklara teşhis koyabilen ve bu şekilde insanların hayatlarını kurtaran biridir. Hem hastalarla hem de diğer doktorlarla oldukça mesafeli bir ilişki kurmayı tercih etmektedir. Dr. House tüm bu başarılarının yanında hastane için sürekli sorun olan bir karakterdir; bu nedenle hastane yöneticisi Dr.Lisa Cuddy onu gönderememekle beraber sürekli olarak gözetlemeye çalışmaktadır. Dr. House karakterinin tüm soğukluğuna rağmen onunla iyi ilişki kurmayı başaran kişi ise kanser alanında uzmanlaşmış olan Dr. James Wilson’dır. 8 yılda 8 sezon yayın yapan dizi 21 Mayıs 2012 tarihinde final yapmıştır.


7- The Sopranos (10 Ocak 1999 – 10 Haziran 2007)
Bir başka efsane diziden bahsetmemiz gerekirse The Sopranos’u listeye dahil edebiliriz. En çok izlenen yabancı diziler arasında yer alan The Sopranos, bir mafya babasının hayatını konu edinmektedir. Tony Soprano, İtalyan-Amerikan mafyasının başındaki isimdir. Dizideki olaylar New Jersey’de geçmektedir. Tony Soprano suçları, ailesi ve mesleği ile bir denge yaratmaya çalışırken dostluk ve adalet gibi değerleri de sorgular. Dizinin konusu yalnızca Tony Soprano üzerinden işlenmemektedir aynı zamanda onunla yakın olan veya onun ailesinden olan insanlar hakkında da bazı konular seyircilere kesit halinde aktarılmaktadır. Tony’nin, psikiyatristi ( Jennifer Melfi ) ile yaptığı konuşmalar en akılda kalıcı sahneler arasındaki yerini almıştır. Dizi 6 sene sürmüştür. 1999 yılında yayına başlayan dizi, 6 sezonun sonrasında 10 Haziran 2007 tarihinde final yaptı.

En iyi yabancı diziler arasında en çok öne çıkanlar bunlardır. Bu yapımlar tüm dünyada çok sayıda hayran kazanmışlar; çarpıcı olay ve karakterleri ile hafızamıza kazınmışlardır.