arama

En İyi Animasyon Filmleri

06.02.2018 - 05:00 | Sinema

Küçük, büyük demeden herkesin severek izlediği animasyon filmleri, son günlerde iyice kendini belli etmeye devam ediyor.

1. Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı filmi son yılların gösterime girmiş olan en iyi animasyon filmleri arasında birinci sırada gelmektedir. Japonya çıkışlı teknoloji harikası filmde anlatılmak istenen 10 yaşında bir kız çocuğunun başına gelen esrarengiz olaylar silsilesidir. Tüm bunların başlangıcı olarak babasının işi gereği, başka bir şehre taşınmak zorunda kalan kahramanımız, hiçbir şekilde buraya adapte olamaz ve kendini yolda bile yalnız hissetmeye başlamıştır bile.
Karınlarını doyurmak için verdikleri mola yerinde anne ve babasının hayvana dönüşmesi tüm olayların fitilini yakan hamle olur ve her yeri ruhlar basar. Hayatta kalmak adına kendini onlara sevdirmek ve direk olarak yanlarında işe girmek zorundadır. Zaman akmaya devam ederken detaylar artmaya başlar ve en iyi animasyon filmlerinden birisiyle karşılaşmış oluruz.


2. Yukarı Bak

Yukarı bak filmi inanılmaz komik olmakla birlikte, en iyi animasyon filmleri arasında en üst sıralarda gelmektedir. Yıllardır tek hayali eviyle birlikte gezmek olan, 78 yaşında balon satıcısı artık hayallerine kavuşmak üzeredir. Bunun için yapması gereken her adımı hesaplamış ve evini yaptığı balonlara bağlayıp havalanmak üzeridir. Sürekli olarak kafasında tasarladığı hesaplamaların neler olup biteceğini düşünmekten oldukça sıkıntılı zamanlar geçirmeye başlar.
Unuttuğu bir diğer detaysa 8 yaşındaki Russle’dır. Her konuya burnunu sokan, tam bir doğa kâşifi olmakla birlikte öğrenmek istediği konuları çok fazla sorgulaması başına hep iş açmaktadır. Bu kadar aksaklıkla kurduğu hayallerin tamamlanması zor gibi gözükse de en iyi animasyon filmlerinden birisiyle buluşmak için oldukça doğru bir seçim olacaktır.


3. Vol-İ

Vol-İ direk olarak en iyi animasyon filmleri arasında gösterilmesi zorunlu bir filmdir. Daha önce beyaz perdeye taşınmış olan filmler için söylenecek ortak noktalar varken, bu tercih tamamen orijinal bir fikir olacaktır. Nedeniyse baştan sona ilk defa ve son derece yeni bir bakış açısına sahip olmasıdır. Yaşanan kötü hatıralar ve sıkıntılar neticesinde Dünya gezegeni terk edilir. Zamanla sadece tek bir robotun kaldığı gezegende, en sonunda yalnız olmadığını fark eder ve olaylar gittikçe daha keyifli bir hal alır.
Bulduğu arkadaşı yine bir arama motorudur ve bu robotun görevi Dünya’yı terk eden insanların geri dönmesi için gereken bilgileri göndermek için gönderilmiştir. En iyi animasyon filmleri sıralamasında kendisini belli etmektedir.


4. Komşum Totoro

Komşum Totoro filmi oldukça eğlenceli ve izlenilmesi keyifli bir seçim olacaktır. En iyi animasyon filmleri listesinde kesinlikle kendisine yer bulacağında emin olabilirsiniz. İki kız kardeş uzun zamandır annelerinden uzakta bir hayat sürerler. Mesafe oldukça uzak olduğu için pek sık gidip gelemezler ama annelerinin hasta olması bu mesafenin kısalması için yeterli bir nedendir.
Köylerine gitmek için yola çıktıklarında artık birçok olayın değiştiğini fark ederler. Büyüdükleri yerleri artık cinler ele geçirmiş tüm kontrole sahip olmuşlardır. Kardeşlerde sorun yaratmak yerine daha çabuk adapte olmuşlardır. Bu sayede kendilerini fark ederler ve yapabilecekleri en iyi animasyon filmlerinden bir tanesi olmak için geçerli bir fikir olmaya yetmiştir.


5. Ters Yüz

Amerika’da hayat kazanmış ve hikayesinin tamamen orada geçtiği, en iyi animasyon filmlerinde biri olan Ter Yüz gayet komik bir seçim olacaktır. Oturduğu şehirden taşınmak zorunda olan bir genç kızın hayatının anlatıldığı bu görsel şölende, en çok karşımıza çıkan olay duygu değişimleridir. Hiçbir şekilde bulunduğu yeri sevmez ve her zaman aklında bir şeyleri değiştirmek için duygularını değiştirmeye başlar. Tüm bunlar gerçekleşirken neşe, hüzün, keder, sevgi ve birçok his birbirine karışacaktır.
Ne yapsa da mutlu olamaz ve sürekli bulunduğu yeri yargılar. Çevrenin vermiş olduğu gerilimi üzerinden atmak için büyük mücadeleler verse de yine de istediği sonuçları alamaz bu durumda ortaya en iyi animasyon filmlerinden birinin çıkmasını sağlamaktadır.


6. Kung Fu Panda

Kung Fu Panda çocuklar ve yetişkin fark etmeksizin herkesin ilgisini çekecek bir filmdir. En iyi animasyon filmleri dalında ödüllü filmin konusundan işleyişine kadar tüm detaylar mükemmeldir. Çin’de bir restoran da çalışan panda çok tembel ve hayvandır. Her ne kadar ağır bir canlı olsa da oldukça iyi derecede kung fu yapmak istemektedir. Ne çalışma koşulları ne de bedeni buna müsaade etmese de azim her şeyi beraberinde getirecektir.
Zamanında oldukça şiddetli geçmesi düşmanların atağa kalkması demekti. Tüm inanışlara göre bir kurtarıcı gelecek ve muhteşem bir kung fu ustası olacaktır. Ancak ülkenin en tembel pandasının olması işleri biraz zora sokacaktır. En iyi animasyon filmleri statüsünde oldukça etkili olan Kung Fu Panda izlemeye değer bir filmdir.


7. Kayıp Balık Nemo 3D

Kayıp Balık Nemo uzun yıllardır herkesin dilinde pelesenk olmuş ve çok fazla ilgi gören bir filmdir. En iyi animasyon filmleri arasında gösterilmesi kaçınılmaz olan ve tüm izleyenleri kendisine hayran bırakan bir tercih olacaktır.
Doğar doğmaz annesini kaybeden kahramanımız, babasıyla hayatına devam eder. Babası eşini kaybetmesi neticesinde çocuğuna daha fazla düşkündür. Ancak Nemo’nun bir yüzgeci sakattır. Bu nedenle babası kesinlikle okyanusta yüzmesine müsaade etmez. Zaman hızla geçerken dışarı çıkmak için fırsat yakalayan balığımız hemen kendisini dışarı atar. Tam o sırada avlanan bir insanın eline geçer, babası ne pahasına olursa olsun çocuğunun peşine düşer ve bizlere de en iyi animasyon filmleri arasında gösterilmiş olması kaçınılmazdır.


8. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin tüm zamanların en iyi animasyon filmleri arasında gösterilmek zorundadır. Aynı zamanda izleyicilerin göstermiş oldukları tepkiler dikkate alındığında, beklentilerin çok üzerinde bir performans sergilemeleri gösterilen alakanın hakkını verdiklerini göstermektedir.
Romandan uyarlanmasıyla, hayal gücünün sınırlarının zorlanmasında pek sınır tanınmaktadır. Eski çağlarda yaşamış olan ejderha ve Vikingler arasında geçmekte olan macera çok seri bir şekilde işlenmektedir. Tüm bunlar gerçekleşirken gençlerden birisi yaralı bir canavarla karşılaşır ve hayatına farklı bir noktadan bakmak zorunda kalır. Zamanla arkadaş olurlar ve gittikçe dostluğa dönüşen bir sohbet devam eder. Savaşmak bir yaşam tarzı olarak kabul edildiği için kendilerini sürekli geliştirmek zorundadırlar ve öylede olur. En iyi animasyon filmleri listende olması şart olan filmlerinden birisidir.


9. Küçük Cadı Kiki

Çok büyük bir kitlesi olan, en iyi animasyon filmlerinden birisi olan Küçük Cadı Kiki, her yaştan insana hitap eden bir tercih olacaktır. 13 yaşında acemi bir cadı olan kiki artık gerçek cadılık eğitimi almak için 1 yıllığına evden ayrılmak zorundadır. Yine kendi seçeceği bir şehir de eğitimi alması gerekir ve annesinin hediye ettiği süpürgesiyle bilinmezliğe merhaba der. Yanında götürdüğü küçük kedisi kendisine her zaman güç verse de artık çok daha fazlasına ihtiyaç duymaktadır.
Kafasında kurduğu iş için çalışmaya başladığında artık eskisi kadar cadılık peşimde koşamaz. Bununla beraber yeteneklerini kaybetmeye başladığını hissettiğinde artık bir arkadaşının da yardımına koşması gerekmektedir. En iyi animasyon filmleri denildiğinde her zaman için kendisine yer bulacaktır.


10. Buz Devri

Buz Devri yıllar geçse de her zaman için en iyi animasyon filmleri arasında karşımıza çıkacaktır. Küçük, büyük demeden herkesin keyif aldığı bir tercih olması, filmi başka bir noktaya taşımaktadır. Henüz Dünya’20 yaşındayken oldukça mükemmel ve riskli bir dönemdedir. Tüm adımlar yeni atılırken diğer yandan ekolojik denge korunmaktadır. Bütün canlılar soğuklardan korunmak adına göç etmektedir. Ancak kendini her seferinde farklı hissetmek için belirleyen ve bildiğini okuyan Mamut yine kendi bildiğini yapmaya devam edecektir
Yanındaki tembel yaratık Sid zaten hep onun peşindedir. Diğer yandan belli başlı bir hareket ederken ısınmaya çalışmak yerine kendilerini zor durumda bırakırlar. En iyi animasyon filmleri sıralamasında her zaman için yer bulacak bir filmdir.