arama

Ekran Videosu Çekme Programları

24.03.2018 - 09:27 | Nasıl Yapılır?, Windows

İnternetin gelişmesiyle birlikte artık birçok ihtiyacımızı bu alandan giderebiliyoruz. Özellikle bilişim dünyasında yaşadığımız sorunların çözümüne dair yapılması gereken adımlarla ilgili bolca video bulabilmekteyiz. Bu videoların büyük bir kısmı ekran videosu çekme programları kullanarak hazırlanan videolar olmaktadır. Yazımızın kalan kısmında ekran videosu çekmek için en çok tercih edilen programlara dair paylaşımda bulunacağız. Böylece siz değerli ziyaretçilerimiz de ekran videosu çekebilmek için ihtiyaç duyacağı programları kıyaslayıp daha kolay tercihte bulunabileceksiniz.

Videolar, son yıllarda başta eğitim ve sorun çözümleri olmak üzere pek çok farklı amaçlarda sıkça tercih edilmektedir. Hem görsel hem de işitsel olarak hazırlanan bu videolar sayesinde artık hem öğrenmek hem de sorunları çözmek daha kolay hale geldi. Gerektiğinde tekrar tekrar izlemek, adım adım ilerlemek gibi özellikleri sayesinde konuyla ilgili pek bilgisi olmayan kişiler dahi basamakları izleyerek amacına ulaşabilmektedir. Üstelik reklam amaçlı veya eğlendirmeye yönelik dahi oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

En İyi Ekran Videosu Çekme Programları Hangileridir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi amaçlarda kullanılmak üzere en çok tercih edilen ekran videosu çekme programları ve özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Camtasia Studio: Bu program, ekran görüntüsü çekme özelliğinin yanı sıra çekilen videoları düzenleme ve doğrudan youtube gibi video sitelerine yüklenebilecek formata dönüştürme gibi üstün meziyetlere sahiptir. Ekran görüntüsü kaydedilirken aynı zamanda ses kaydı yapılmasına imkân tanır. Çekimlerin tamamlanmasının ardından ön izleme yapmaya fırsat tanır böylece çekilen videonun amacına uygun hazırlanıp hazırlanmadığının kontrol edilmesini sağlar. Hem yüksek kaliteli hem de düşük boyutlu kayıtlar hazırlamakta oldukça başarılıdır.
  • Bandicam: Daha çok oyun videosu kaydetmek ve ekran görüntüsü yakalamak isteyenler tarafından en çok tercih edilen programdır. Bu program ile oyun ekranlarını veya tüm masaüstünün belli bir kısmını seçerek kaydetmek mümkün olmaktadır. Alınan ekran görüntülerini ise jpg, bmp ve png gibi farklı dosya biçimlerinde kaydetmeye olanak tanır. Türkçe dil desteğinin olması, popüler olarak tercih edilmesinde en büyük etkenlerden birisidir. Deneme sürümünde 10 dakikaya kadar ekran görüntüsü çekmeye imkân tanıması, pek çok kişinin ihtiyacını ziyadesiyle karşılamaktadır.
  • Jing: Ekran videosu çekme programları arasında en çok tercih edilen ve ücretsiz olan programların başında gelmektedir. Windows ve MacOS tabanlı bilgisayarlar çalışabilmesi ve hem ekran videosu çekme hem de ekran görüntüsü yakalama özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.
  • ScreenTake: Bu program ile tek tuşla ekran görüntüsü çekme ve gif formatında kaydetme kolaylığı sağlanmaktadır. Sadece Windows cihazlar için kullanılabilir olması negatif bir özellik gibi görünse de hızlı bir şekilde çalışması bu eksikliğini fazlasıyla kapatmaktadır.
  • IceCream Screen Recorder: Ücretsiz olarak sunulan ekran videosu çekme programları arasında en sık kullanılan programlardan birisidir. Aynı zamanda ekran görüntüleri alma imkânı tanıyan bu program ile ister tam ekran ister seçili bir bölgede çalışabilirsiniz. Hazırlanan ekran videolarını çizimlerle ve yazılarla destekleyerek oldukça kaliteli bir video ortaya koyabilirsiniz.