arama

E-Devlet Şifre Değiştirme

04.03.2018 - 13:07 | İnternet, Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 10 yıl kadar önce hizmete sunulan e-Devlet, kamu hizmetlerinin kamu kurum ve kuruluşlarına gitmeye gerek kalmaksızın elektronik ortamda hızlı ve güvenilir bir biçimde vatandaşa sunulması projesidir. Her geçen gün yeni bir kamu hizmetinin dâhil edildiği bu platformda kamusal ödeme işlemleri, bütünleşmiş elektronik hizmetler, bilgilendirmeler, belgelendirmeler ve kurum ve kuruluşların vermiş olduğu irili ufaklı pek çok hizmet bulunmaktadır. Tüm bu hizmetlerden elektronik ortamda faydalanabilmek amacıyla bir kereye mahsus PTT şubelerinden şifre almak gerekmektedir. Kişiye özel olarak üretilen bu şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapılarak istenilen hizmetlerden faydalanılmaya başlanabilir. Şifre lafını duyduktan sonra sizin de hemen aklınıza güvenlik kaygıları geldi öyle değil mi? PTT den de alsam e-Devlet şifre değiştirmeden kullanmak istemiyorum diyenlerdensiniz siz de. Bu konuda rahat olabilirsiniz. Çünkü e-Devlete ilk girişte hemen şifrenizin değiştirilmesi gerektiği uyarısı ile karşılaşacaksınız. Buradan şifrenizi yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Kullanılır?

e-Devlet şifre değiştirme adımının ardından sisteme giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifresi le işlem yapabileceğiniz tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz. e-Devlet şifresi ile yapılan girişle ilgili hizmetlerin haricinde bazı hizmetleri kullanabilmek için mobil imza, elektronik imza ve internet bankacılığı T.C Kimlik Kartı ile giriş yapmanız gerekebilecektir.

e-Devlet Şifresi Unutulur, Çalınır Ya Da Kaybolursa Ne Yapılması Gerekir?

Bu tür durumlarda e-Devlet şifresini hemen yenileyerek hâsıl olabilecek tüm sıkıntıları bertaraf edebilirsiniz. Bunun için en yaygın yapılan tercih PTT şubelerinden yenilemek olmakla birlikte son yıllarda bu yol daha az tercih edilmeye başladı. Çünkü e-Devlet profilinde eposta adresi ve cep telefonunu doğru bir şekilde kaydeden kullanıcılar bunları kullanarak unutulan şifrelerini PTT şubelerine gitmeye gerek kalmaksızın kolaylıkla değiştirebilirler. e-Devlet şifre değiştirme niyetiyle de yine bahsedilen metotlardan birisini seçip kullanabilirsiniz. Ama eğer şifrenizi hatırlıyorsanız giriş yaptıktan sonra aşağıda bahsedeceğimiz basit adımları sırasıyla yaparak yenileyebilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

e-Devlet şifresini bilen kullanıcılar için e-Devlet şifresi değiştirme oldukça kolaydır. Devletin kapısına giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede isminizin yazdığı bir alan göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda açılan menüde “Benim Sayfam”, “Favori Hizmetlerim”, “Gelen Kutusu”, “Güvenlik ve Ayarlar”, “ Şifremi Değiştirme” ve “Güvenli Çıkış” seçeneklerinizi göreceksiniz. Buradan “Şifremi Değiştir” linkine tıklayarak yeni şifrenizi belirleyebileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Buradan mevcut şifrenizi, yeni şifrenizi ve yeniden yeni şifrenizi ilgili alanlara girerek değiştirebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz:
Oluşturulacak yeni şifre;
• En az 8 karakterli olmalı,
• Kolay tahmin edilebilir olmamak adına rakamlardan, harflerden ve karakterlerden oluşmalı,
• TC kimlik numaranız veya doğum yılınız kullanılmamalı,
• Son kullanılan 3 e-Devlet şifresinden farklı olmalı.