arama

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

02.02.2018 - 20:12 | Sinema

En iyi bilim kurgu filmleri günden güne çoğalırken geçmişten bu güne kadar kaliteli olanları sizler için derledik.

1. 13. Kat (The Thirteenth Floor) | IMDb 7.0

13. Kat filmi tam 1999 yılında beyaz perdeye taşınmış ve sunulduğu gün Dünya çağında çok büyük bir sükse yaratmıştır. En iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilmesindeki en büyük nedense çıkış yılına oranla çok daha fazla bir maddi kaynak sağlaması olarak algılanmaktadır.
Ofislerinde yapmakta oldukları çalışmalar neticesinde bir simülatör sayesinde zaman içinde yolculuk yapma şansını elde eder. Ancak işler hiçte sandığı gibi gitmez. 1930’lu yıllarında başına giderek Los Angeles da gezerken tehlike çanları çalmaya başlar ve hemen geri döner. Tekrar zamanına dönmesi karşılaşacağı gerçekleri değiştirmeyecektir. Tüm bu gelişen olaylar ve gerçekleşen cinayetler tamamen kahramanın başına kalır ve en iyi bilim kurgu filmleri arasına girecek bir film yapılmış olur.


2. Derin Karanlık (Pitch Black) | IMDb 7.1

Derin Karanlık isimli film 2000 yılında vizyona giren ve büyük yankı yaratmış bir film olarak hafızalara kazanmış bir film olarak kalmaktadır. Yapılmakta olan en iyi bilim kurgu filmlerine bile ilham konusu olması yapılan işin ne derece kaliteli ve sağlam bir alt yapının üzerinde durduğunun kanıtı sayılmaktadır.
Bir uzay gemisi tam 40 yolcusuyla birlikte kendini boşluğa bırakır. Keyifli başlayan yolculuk bir anda meteor saldırısı altında devam eder. Alınan büyük hasar sonucunda bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalırlar. Tüm bunlar gerçekleşirken çok az sayıda insan hayata tutunabilmiştir. Geçen zaman içinde su gibi kıymetli öğelerde kaybolur ve mücadele içinden çıkılmaz hale bürünür. En iyi bilim kurgu filmlerinden biriside kendine yer edinmiş olur.


3. Yapay Zekâ (Artificial Intelligence) | IMDb 7.1

Yapay Zekâ filmi en iyi bilim kurgu filmlerinin başında gelmektedir. Oldukça da duygusal bir film olması diğer yandan izleyenler için daha geniş bir hissiyat yaratmaktadır. Dünya’nın çok büyük bölümü sular altında kalır ve insanoğlu kurtuluşu yine kendi ürettiği robotlarda buldu. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşmış olan bir hastalığın pençesinde boğuşan bir aile, en küçük yapay robot olan David’i evlatlık edinirler. Hastalığı nedeniyle dondurulmuş olan çocuklarının tesellisini ararken işler istenilmeyen yönde ilerlemeye başlar.
Sadece sevmek için tasarlanmış olan programlı robotların en güzeli olmak tüm sorunları çözmek için yeterli sayılmıyor. Tüm gereklilikleri yerine getirirken, ayın zamanda en iyi bilim kurgu filmleri arasına girmek oldukça zaman ve kaliteli bir çalışma isteyecektir.


4. Frekans (Frequency) | IMDb 7.4

Frekans filmi en iyi bilim kurgu filmleri sıralamasında kesinlikle kendine yer bulmak zorunda olan bir fildir. Bunun nedeni yüz yıllardır neredeyse bütün insanların hayali olan bir meseleyi sinema perdesine dökmek olacaktır. Bunun nedeni oldukça basittir. Zaman makinesinin keşfine varan genç bir adam tüm istedi dönemlere gidebildiğini fark eder ve ilk işi 30 yıl önce babasının yanına gitmek olur.
Kurmakta olduğu irtibat neticesinde karşılaştığı cinayetlerin neden gerçekleştiği gizemini çözmek ister. Kafasında tasarlamakta olduğu tüm ip uçları aslında daha da fazla kafasını karıştırmak için ileri gitmesine sebep olmaktadır. Karşısına çıkan ceset direk olarak annesine aittir ve bu esnadan sonra olay en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olmaktan kaçamaz.


5. Marslı (The Martian) | IMDb 8.0

Marslı 2014 yılı çıkışlı ve aynı zamanda en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilen bir filmdir. Bünyesinde barındırmakta olduğu efekt ve sesler tamamen kendinizi başka bir gezegende bulma şansı sunmaktadır. Uzun yıllar önce bir uzay gezisi esnasında öldüğü varsayılarak bırakılan bir ekip arkadaşını arama macerası olarak kabul görmektedir.
Diğer taraftan bilinmesi gereken Mars’ta nasıl hayatta kalınacağı bilgisidir. Yapılan çalışmalar neticesinde fark edilen öldü sandıkları arkadaşlarının hayatta olduğu gerçeğidir. Bunun bilgisi ellerine ulaşır ulaşmaz hemen onu bulup Dünya’ya getirmek için gayret etmektedirler. Bu zorlu mücadele en iyi bilim kurgu filmleri listesinde kendine yer bulmak için yeterli bir senaryo kalitesindedir. Konusu gösterilen ilgiyle orantılı bir şekilde kendini belli etmektedir.


6. Lucy | IMDb 6.4

Lucy son yılların en çok konuşulan ve sürekli olarak merak edilen en iyi bilim kurgu filmleri sıralamasına yakılan bir fildir. Genç bir kadının hiç bilmediği ve hiçbir zamanda bilmek istemeyeceği bir ortamla tanıştıktan sonra hayatının tamamen alt üst olmasını ele alan bir senaryoya sahip. Tüm bunlar gerçekleşirken aynı zamanda üzerinde denenmiş olan bir deney istenmeyen sonuçlar doğurarak bir nevi mutasyona uğramaktadır.
Normal bir hayat sürerken bir anda kötü niyetli insanların elinde bir denek olmak oldukça kötü bir durum olsa gerek. Ancak bu deney esnasında beynin çok büyük bir bölümünü kullanmaya başlamaktadır. Cisimleri hareket ettirebiliyor ve diğer insanların beyinlerini okumak çok basit olunca karşımıza en iyi bilim kurgu filmlerinden biri çıkmış oluyor.


7. Dünyalar Savaşı Z (World War Z) | IMDb 7.0

Zombi filmi konusu açıldığında aynı zamanda aralarında en iyi bilim kurgu filmleri sıralamasında da kendine yer bulan Dünya’lar Savaşı Z filmi son derece pahalı ve mükemmel bir baş yapıt olarak hafızalara kazınmıştır. Filmin kahramanı olan Brad Pitt diğer yandan kendisine verilen üstün yetenekleri insanları kurtarmak için kullanmaktadır. Dünya zombi istilası nedeniyle oldukça zorlu bir dönemdedir ve birinin duruma el atması şarttır.
Bunu kendine görev olarak belirleyen kahramanımız bir den bire bulunduğu tüm meselelerin hal olmazsa, kendisinin de içinden çıkamayacağını anlaması manasına gelmektedir. Çok hızlı ve aynı zamanda ürkütücü olan, en iyi bilim kurgu filmleri arasında her zaman için kendine yer bulmuş olan bu filmi izlemeyi unutmayın.


8. Zamana Karşı (In Time) | IMDb 6.7

2011 yılında beyaz perdeyle tanışan ve izleyenleri hayran bırakan Zamana Karşı filmi, tartışmasız en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilmek zorundadır. Üzerinden yıllar geçse de tüm hâlâ çok büyük bir kitleye sahip olması bunu kanıtlar niteliktedir.
Gelecek yıllarda insanların yaşlanmadığında nasıl bir düzen olacağı konusunu ele alan bir senaryoya sahip. İnsanlar ne kadar dış görünüşlerini kaybetmeseler de belli bir zaman zarfı içinde kendilerine tanıtan zaman biterse ölmeye programlanmışlardır. Bütün bunlar gerçekleşirken zaman akmaya devam eder ve para resmi olarak vakit kavramıyla takas edilir. Son yılların en çok dikkat çeken filmi olma unvanıyla birlikte gişe rekorlarını alt üst ederek, en iyi bilim kurgu filmleri için söylenenlerin ne kadar doğru olduğunu göstermiş oldular.


9. Wolverine | IMDb 6.7

Wolverine sadece yayınlamış olduğu ülkede değil, aynı zamanda tüm Dünya üzerinde kendine fark yaratmayı başarmış ve bir o kadar derin bir kitleye sahip olan, en iyi bilim kurgu filmleri arasında rahatlık gösterilebilecek bir görseldir. Zamanında üzerinde inanılmaz deneylerin yapıldığı ve kendini başka bir canlıya dönüştürmüş gibi yaşayan bir adamın maceralarını anlatmaktadır.
Kendine has özellikleri ve duygusal yapısı dikkat çekmektedir. Kullanmakta olduğu güçlerini sadece haklının yanında savunarak oldukça kıymetli bir hareket içinde bulunsa da sürekli olarak bela ve komplolarla boğuşmaktadır. Yapılmakta olan çalışmalar ve yeniden gelişen meseleler sayesinde aralıksız olarak verilen savaştan gelip çıkmak için mücadele etmektedir. En iyi bilim kurgu filmlerinin başında gösterilmesi için haklı nedenler çok.


10. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) | IMDb 7.9

Yarının Sınırında filmi için söylenecek çok fazla konu varken, belirtilmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri içinde bir ölümsüzlük filmi olduğudur. Sürekli olarak ölen ama tekrar başa dönen bir zaman diliminin kendisine ait bir düşünceye sahip olamadan tüm benliğiyle öğrenmeye devam eden bir adamın hikayesini canlandırmaktadır.
O zamana kadar daha önce hiçbir şekilde silah tutmamış bir adamın bir anda binbaşı rütbeli ve resmen bir cehennemin içinde kalışını konu olarak almaktadır. Henüz ne olduğu anlamadan ölen ancak hemen geri doğan birisi zamanla savaş uzmanı olur ve becerilerini geliştirir. Böylelikle kullanılan tüm metot ve yollar en iyi bilim kurgu filmi çekme konusunda kendini belli etmek için yeterli bir neden olacaktır.