arama

Tarayıcı Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

24.01.2018 - 17:25 | İnternet, Nasıl Yapılır?

google chrome bildirim kapatma

İnternetteki açılır pencerelerden ve tarayıcı içi bildirimler birçok formda bulunur. Bu bildirimleri engellemek veya kapatmak sizin tercihinize kalmıştır. Popup’lar büyük oranda bir sıkıntı olarak görülür ancak bildirimlerin ise bazen avantajları vardır. Şanslısınız ki büyük tarayıcıların bu uyarıları daha az hale getirecek araçları bulunur.

Adından da anlaşılacağı üzere beklenmedik bir anda bilgisayar ekranınızda bir açılır pencere görünür. Okuduğunuz web sayfasının üstünde bir reklam veya başka bir teklifle size belirir. Bildirimler ise URL çubuğundan aşağıya inerek (bu web sitesinin konumunuzu kullanmasını istiyor musunuz?) veya Twitter veya Facebook’tan gelen uyarılar gibi açık pencerenizin herhangi bir yerinde geçici olarak görüntülenen bilgi kutularıdır. Bu bildirimleri ve açılır pencereleri kontrol altında tutmak veya kapatmak için bilmeniz gerekenler aşağıda açıklanmıştır.


Google Chrome Bildirim Kapatma

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın > Ayarlar üzerinden Chrome’daki Ayarlar’a gidin veya URL çubuğuna chrome://settings yazarak da girebilirsiniz. Gelişmiş > Gizlilik ve Güvenlik > İçerik Ayarları > Bildirimler‘i seçin. Burada Google, Gönderilmeden Önce Sor seçeneğini etkinleştirmenizi önerir; ancak tüm bildirimlerden kurtulmak istiyorsanız sağdaki kaydırıcıları tıklayarak ayarı Engellendi olarak değiştirin.

Uyarıcı bildirimlerini durdurmak istediğiniz belirli siteler varsa bunları buradaki engelleme listesine ekleyin. Daima bildirimlere izin verilmesi gereken siteleri de ekleyebilirsiniz. Bildirimler sayfasında Engelle veya İzin Ver altındaki “Ekle” tuşuna tıklamanız yeterlidir. Bu sitelerden bildirim almayı tekrar başlatmak istiyorsanız Engelle altındaki site adresinin yanındaki üç noktayı tıklayın ve İzin Ver’i seçin.

Ayrıca belirtmek isteriz ki Gizli modda internette gezinirken Chrome’da bildirim almazsınız.


Internet Explorer Bildirim Kapatma

Tarayıcınızı açın ayarlara gitmek için dişli simgesine tıklayın ve Gizlilik sekmesini seçin. Pop-up Engelleyicisi altında Açılır Pencere Engelleyiciyi Aç yazan kutuyu işaretleyin.

Varsayılan olarak bir pop-up engellendiğinde Microsoft bir bildirim çubuğu gösterecektir. Bunu kapatmak için Açılır Pencere Engelleyiciyi Aç’ın yanındaki “Ayarlar” tuşuna tıklayın ve bir pop-up engellendiğinde Bildirim çubuğunu göster seçeneğinin işaretini kaldırın. Buradan ayrıca istediğiniz engelleme düzeyini de belirleyebilirsiniz. Yüksek (tüm pop-up’ları engeller); Orta (çoğu otomatik pop-up’ları engeller); veya Düşük (güvenli siteler için açılır pencerelere izin verir)


Mozilla Firefox Bildirim Kapatma

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç yatay çizgi olan simgeden Seçenekler’i seçin. Sol bölmede İçerik’i tıklayın. Bildirimler ve Açılır Pencereler için seçenekler bulacaksınız.

Firefox uyarı gönderen web sitesi yüklü olmasa bile ekranda bildirimlere izin verir. Ancak “Beni rahatsız etmeyin” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlerseniz Firefox’u yeniden başlatana kadar hiçbir bildirim görmezsiniz. Belirli bir siteden bildirimleri devre dışı bırakmak için ekranın sağ tarafındaki “Seç” düğmesine tıklayın. Pop-up pencerede, belirli sitelerin size bildirim göndermesini veya hepsinin durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

Varsayılan olarak Açılır pencereleri engelle seçeneği seçilidir. Kutunun işaretini kaldırabilir veya sağdaki İstisnalar’ı tıklayabilirsiniz; böylece pop-up’lara izin vermeniz gereken web sitelerinin URL’lerini manuel olarak ekleyebilirsiniz. Silmek isterseniz ise siteleri birer birer veya hepsini tek seferde kaldırabilirsiniz.