arama

Bitcoin’in Kodlarında Şifrelenmiş Gizli Bir Mesaj Bulundu

26.10.2018 - 14:10 | Haberler, Kripto Para

Bitcoin’in Kodlarına Gizlenmiş 10 Yıllık Bir İpucu Keşfedildi

Kripto para yatırımcılarının ve meraklılarının meraktan çılgına döneceği bir büyüme yaşandı. Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto, meğerse 10 sene evvel tüm dünyaya bir ipucu vermiş.

Takvimler 3 Ocak 2009’u gösterdiğinde faaliyet göstermeye başlayan Bitcoin blok zinciri, uzun seneler internet üzerinden yapılan yasa dışı alışverişlerde para olarak kullanıldı. Bitcoin, 2013 senesinin başlarında yatırım dünyasının dikkatini sürüklemeye başladı. Giderek genişleyen bir kitleye sahip olmaya başlayan dünyanın ilk kripto parası, yatırım aldıkça değerlendi. Zamanla küresel çapta hizmet veren borsa servislerinin listesine girmeye başladı.

Balina olarak deyim edilen, ciddi mirasa sahip yatırımcılar sürece dahil olduklarında ise her şey değişti. 2017 senesinin son aylarında, tam dünya Bitcoin’in astronomik yükselişiyle çalkalandı. Küresel finansal sistemler, Bitcoin karşısında ışık gören tavşan gibi kaldılar. Dünya, blok zinciri teknolojisiyle haşır neşir olmaya başladı. Ayrıca bu vakit içerisinde çok rakamda kripto para ortaya çıkmıştı.

Bitcoin’in arttaki ad Satoshi Nakamoto’nun ise hala kim olduğu öğrenilmiyor. Asıl kimliğini büyük bir ustalıkla aklayan mucit, geleceğin en yaygın kullanılacak teknolojilerinden birisini geliştirmenin verdiği şana fakir dokunulmuş gibi görünüyor. Her şeyi en başından bu yana nasıl tasarladığını da gün geçtikçe kavrıyoruz. Çünkü bir blok zinciri ve kripto para meraklısı, Bitcoin’in kodları arasında saklı bir ileti buldu.

16’lı sayı sistemi ile yazılan bu ileti, ilk gördüğünüzde oldukça anlamsız geliyor. 3 Ocak 2009’da madencilerin sisteme giriş yapmalarına izin veren Nakamoto, bu çekirdek kodların içine meğerse sayılarla çok anlamlı bir tümce yazmış.

Mevzubahisi kod, 16’lı sayı sistemi ile yazılan tümce alttaki #1616 numaralı satırda yer alıyor: 

Şayet bir anlam ifade etmediyse sayıları harf karşılıklarına çevirelim:

“sknab rof tuoliab dnoces fo knirb no rollecnahC 9002/naJ/30 semiT ehT” 

Hala anlamlı değil. Biraz daha uğraşıp yazıyı tersten okuyalım

“The Times, 03 Ocak 2009, Chancellor on brink of second dailout for banks” 

Türkçesiyle:

“The Times, 03 Ocak 2009, Başbakan bankalara müteveccih ikinci kurtarma koliyi için çalışıyor” 

Bu metin, The Times’ın İngiltere uzantılı sitesinde, 3 Ocak 2009 tarihinde yayınlanan bir yazının başlığına yollama yapıyor. Orijinal yayına buradan erişebileceğiniz yazının başlığı bütün olarak Türkçe haliyle şöyle:

“Başbakan Alistair Darling, bankalara müteveccih ikinci kurtarma koliyi için çalışıyor” 

Alistar Darling, yarıyılın İngiltere Başkanı olarak vazife yapıyordu. Yazıda, İngiltere’nin o yarıyıl yürüttüğü kemer sıkma siyaseti ve tesirlerinden bahsediliyor. Bu süreç, ülkenin geçtiğimiz sene AB’den parçalama kararına kadar uzayan bir süreçti.

Satoshi Nakamoto her kimse, ülkelerin finansal siyasetlerine dair son derece ehemmiyetli tespitlerde bulunan birisiydi. Bu kod gösteriyor ki, bir bilgisayar dehasıyken, ekonomiyi çözmüş bilge birisiyle karşı karşıyayız.