arama

BIOS Güncelleme Rehberi

19.01.2018 - 06:00 | Nasıl Yapılır?, Windows

bios güncelleme nasıl yapılır

Tüm bilgisayarlarda olan ortak parçalardan biri de küçük bir BIOS çipidir. BIOS güncelleme işlemi ise bu çipin en çok merak edilen kısmıdır. Bu makalemizde Bios güncelleme nasıl yapılır? sorusunun cevabını arayacağız.

Güç düğmesine bastığınızda bilgisayarınızı hayata geçirmek için anakartınızda yer alan bu çip her bilgisayarda mutlaka bulunur. Duo Security’nin Apple macOS saldırılarıyla ilgili son raporunda belirttiği gibi, yalnızca bilgisayarınıza güç sağlamakla kalmaz aynı zamanda onu korumaya da yardımcı olur.

BIOS Nedir? BIOS Ne İşe Yarar?

BIOS temel giriş ve çıkış sistemi anlamına gelir. BIOS çipi CPU, GPU ve anakart gibi bilgisayarınızdaki diğer tüm aygıtları başlatan parçadır. Fakat birkaç yıl önce anakart üreticileri UEFI olarak adlandırılan birleşik BIOS çiplerini piyasaya sürdü.

Bugün neredeyse her anakart BIOS çipi yerine bir UEFI çipe sahip ancak ikisi de aynı amacı paylaşıyorlar. Bilgisayarınızı işletim sistemine önyükleme yapmak için hazırlıyorlar.

Neden BIOS Güncellenmesi Gerekir?

Anakart üreticileri tarafından sunulan BIOS güncellemeleri ile gelen özellikler ve hata düzeltmelerinden nasıl faydalanabileceğinizi anlamanız için önce UEFI’yi anlamak önemlidir.

Anakartınız büyük olasılıkla anakart üreticisinin kurulduğu zamanki kullanıyor. Bir anakartın ömrü boyunca üreticiler yaygın olarak bildirilen hataları çözecek yeni güncelleme paketlerini BIOS için yayınlarlar.

Duo raporunun da belirttiği üzere UEFI ürün yazılımına yerleşen virüsler çok zor algılanırlar. Muhtemelen virüsten koruma yazılımı tarafından algılanmayacaktır ve bir kez oraya girdiyse, bilgisayarınızı formatlasanız bile hayatta kalabilir. Duo raporunun Apple Mac platformuna odaklandığı doğru olsa da Windows bilgisayarlar da savunmasızdır. 2017 Nisan ayında saldırganlar Gizmos bilgisayarlarına fidye yazılımı yüklemek için UEFI istismarının nasıl kullanılabileceğini bizlere gösterdi. Haberlerde bu fidye olayını mutlaka görmüşsünüzdür.

Bazı insanlar düzenli olarak güncellemelerini sağlamak için UEFI yazılım paketlerini kontrol etmeyi ve güncellemeyi severler. Yazılım güncelleme işleminin riskli bir uygulama olarak bilirler. İhtiyacınız olan güncellenmiş yazılımın sunduğu özel bir şey olmadıkça UEFI ürün yazılımınızı güncellememeniz aslında en iyisidir.

Bununla birlikte yeni çıkan bir işlemci veya anakarta sahipseniz muhtemelen BIOS güncellemeleri yapmaya gerek yoktur.

BIOS’unuzu yükseltmeden önce yeni bir sürüm yüklediğinizden emin olun. BIOS sürümünüzü bulmanın en kolay yolu Windows arama çubuğuna msinfo yazarak Sistem Bilgisi uygulamasını açmaktır. Açılan pencerede BIOS sürümü, işlemci hızının altında sağ tarafta gösterilir. Sürüm numaranızı ve tarihinizi kaydedin. Ardından üreticinin web sitesinde anakartınızın destek sayfasında bulunan en son sürümle karşılaştırın.

BIOS Nasıl Güncellenir?

Bilgisayarınızı açtığınızda hangi tuşun UEFI BIOS’a girileceğini size bildiren metin görürsünüz. Hemen ona basın hızlı olmasınız. Gerekli düğme ve her anakartın UEFI kontrol panelinin tasarımı farklıdır)

Tüm anakartlar bu özelliği sunmamakla birlikte bazı modellerde UEFI kontrol panelinde önyükleme yapabilir. Böylece internete bağlanıp üreticinin sitesinden en yeni yazılımı güncellemek için dahili bir yardımcı programı kullanabilirsiniz. Bu son derece güzel özellik yeni üretici yazılımlarında güncellemeleri mümkün olduğunca kolay hale getiriyor.

Güncelleme işlemleri bu özelliği desteklemeyen anakartlar için biraz daha zordur. İlk olarak üreticinin web sitesinde anakartınızın destek sayfasını bulmanız gerekir. En yeni BIOS güncellemesi destek veya indirmeler bölümlerinde bulunurlar. Dosyayı indirip arşiv dosyasını bir USB belleğe atmanız ve bilgisayarınızı UEFI kontrol panelinde yeniden başlatmanız gerekir. Bilgisayarı başlatırken o tuşa basmayı kaçırmayın çok hızlı olmalısınız tekrar uyaralım.

Buradan UEFI’nin yazılım güncelleme aracını çalıştırmanız ve bilgisayardaki mevcut sürümü belleğinize yedeklemelisiniz. Böylece eğer bir şeyler ters giderse geri dönebilirsiniz. Ardından bellekteki indirdiğiniz yeni ürün yazılımı görüntüsünü seçmek için aynı UEFI yardımcı programını kullanın. Güncelleme programını çalıştırmak yalnızca birkaç dakika alacaktır. Ancak bu işlem sırasında bilgisayarınızı kapatmamaya dikkat edin. Bu oldukça kritiktir eğer kapanırsa çok büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz.

İşlemler tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işte güncellenmiş BIOS’unuz artık hazır.

Bazı üreticiler bir .exe dosyası çalıştırarak Windows’un içinden doğrudan UEFI çipini güncelleyebilen yardımcı programlar sunarlar. Ancak herhangi bir sorundan kaçınmak için yukarıdaki iki yöntemden birini kullanmanızı kesinlikle öneririz.

Bilgisayarınızın BIOS’unu güncellemek birçok fayda sağlayabilir. Ancak aynı zamanda tehlikelidir. UEFI ürün yazılımını güncellemek için mecburi bir sebebiniz yoksa hiç dokunmayın. Bizden söylemesi.