arama

Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme

23.03.2018 - 09:00 | Nasıl Yapılır?, Windows

windows 10 başlat menüsü çalışmıyor

Kullanıcılar, çeşitli amaçlar doğrultusunda zaman zaman bilgisayar özelliklerini öğrenme amacında olabilmektedir. Bazen bir donanım alacağında uyumlu olup olmadığını öğrenmek için olurken bazen de yüklenecek bir oyun veya program gibi yazılım nedeniyle bilgisayarın özelliklerine bakmak gerekebilmektedir. Bu amaçlar kullanılabilecek birçok program olmakla birlikte dilenirse Windows tabanlı işletim sistemine sahip cihazların özelliklerine programsız da bakılabilmektedir.

Bilgisayar Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar özelliklerini öğrenme niyetinde ola kimseler bu amaca ulaşmak için birkaç farklı yol izleyebilir. Bilgisayara ait olan özellikleri detaylı ve genel olarak öğrenmenin de farklı yolları bulunmaktadır. İlk önce genel olarak bilgisayar özelliklerini nasıl öğrenebileceğinizden bahsedelim. Masaüstünde veya başlat menüsünde yer alan Bilgisayarım/Bu Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada Bilgisayarda yüklü olan işletim sistemi ve sürümü, İşlemci türü ve modeli, takılı/kullanılabilir ram bellek miktarı, dokunmatik ekran özelliğine sahip olduğu/olmadığı, bilgisayar adı ve dâhil olduğu çalışma grubu/etki alanı ve işletim sisteminin etkinliği gibi genel bilgiler yer almaktadır. Eğer burada yer alan özelliklerden çok daha fazlası öğrenilmek isteniyorsa farklı adımlar izlemek gerekecektir. Bunun için dilenirse Everest ve CPU-Z tarzı programlar da tercih edilebilir. Ya da işletim sisteminde çalıştırılacak bir komutla programsız bir şekilde sistem bileşenlerine dair detaylı bilgilerin görüntülenebileceği pencereye ulaşılabilir.

Bilgisayar özelliklerini öğrenme amacıyla Everest ve CPU-Z tarzı programları kurup çalıştırdığınızda sistem bileşenleri ile ilgili tüm detaylı bilgiler görüntülenebilmektedir. Bu programlar çalıştırıldığında Bilgisayar, Anakart, Ekran, Multimedya, Depolama, Ağ ve diğer cihazlar ana başlıkları altında sistemin sahip olduğu özellikler detaylı bir şekilde ortaya konmaktadır. Burada yer alan ana başlıklar içerisinden dilediğiniz özellikleri görüntüleme fırsatınız olacaktır.

Bilgisayar Özellikleri Öğrenme Programsız Nasıl Yapılır?

Program yüklemeden işletim sistemi üzerinden bilgisayarınızdaki özellikleri öğrenmek istiyorsanız sadece “msinfo32” komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bu komutu çalıştırmak için başlat menüsüne veya pencere + R tuşlarına aynı anda basıp açılan çalıştır penceresine tırnak işaretleri olmadan “msinfo32” yazıp enter tuşuna basın. Enter tuşuna basıp komutu çalıştırdıktan sonra cmd ekranı açılacak ve komutla ilgili hazırlıklar otomatik olarak başlayıp bu pencereden görüntülenebilecektir. Açılan pencerede Donanım Kaynakları, Bileşenler ve Yazılım Ortamı olmak üzere 3 ana başlık gelecektir. Bu ana başlıklara tıklatıldığında alt başlıkları açılacaktır. İlgili alt başlıklara tıklatıldığında ise sağ tarafta detaylı özellikler açılacaktır. Burada yer alan özellikler de bana yetmez, bilgisayar özellikleri öğrenme hususunda daha detaylı bilgilere ihtiyacım var diyorsanız bu sefer de “ systeminfo “ komutu imdadınıza yetişmektedir. Msinfo komutunda olduğu gibi yine aynı şekilde bu komutu çalıştırarak sisteme dair en detaylı ve kapsamlı bilgileri elde edebilirsiniz.