arama

APK Dosyası Nedir? Telefona Nasıl Yüklenir?

21.01.2018 - 12:45 | Android, Mobil, Nasıl Yapılır?, Nedir?

APK Dosyası Nedir? Telefona Nasıl Yüklenir?

Google Play Store’un dışında bir Android uygulaması bulduysanız APK dosyalarına rastlamış olmalısınız. Ama APK nedir ve telefona nasıl yüklenir bilmiyorsunuz. Gelin size basitçe anlatalım.

APK uzantısı Android Paket Kit’in kısaltmasıdır. Android uygulamalarını yüklemek için kullanılan dosya biçimidir. Windows için olan EXE gibi düşünebilirsiniz. Google Play Store’un dışında bir uygulama yüklemek istiyorsanız APK dosyasını indirip manuel olarak onu çalıştırmanız gerekir.

APK Dosyaları Güvenli Midir?

Bazen apk dosyaları güvenlidir. Ancak genellikle bu dosyalar pek de güvenilir sayılmaz. Google Play Store Apple’ın App Store’u kadar sıkı bir şekilde düzenlenmez. Ancak yine de herhangi bir kötü amaçlı uygulama hızlı bir şekilde tanımlanır ve kaldırılır.

3. parti bir siteden APK dosyası indirirseniz Google Play Store’daki bu koruma olmaz. Böylece kötü niyetli geliştiriciler sizin gibi Android kullanıcılara zararlı yazılımlar yükler.

Youtube video indiricileri bu sektörün can damarıdır. İzinsiz olarak videoları Youtube’dan indirmek kullanım şartlarını ihlal eder. Youtube politikalarına göre bu yasaktır ki Google içinde de böyle bir uygulama barındırılamaz. Bu nedenle Google bu tür uygulamaları Play Store’da listelemeyi kesinlikle reddeder. Bu nedenle bir klip yada mp3 indirmek isteyen Android kullanıcıları genellikle başka sitelerden uygulama bakarlar. Tabii sonra kötü niyetli bir içeriği kolayca indirmiş olurlar.

Elbette istisnalar da vardır. Google Play Store’da yoksa kesinlikle zararlıdır diyemeyiz. Ama zararsız olduğunu da kimse size kanıtlayamaz.

APK Dosyası Nasıl Kurulur?

Bir APK dosyasını yüklemek istiyorsanız önce bu uygulamanın yasal olduğunu öğrenin. Örneğin bir geliştirici arkadaş tarafından inşa edilmiş ancak henüz yayınlanmamış bir uygulama çalınmışsa bu hiç etik bir durum olmaz. Geliştiricilerin yıllarca uğraştığı uygulamaları ki eğer ücretli uygulamalar ise ücretsiz apk dosyalarını yüklemeniz hiç hoş değildir. Türkiye’de bu durum malesef çok fazla suistimal ediliyor. Biz yine de uyaralım ücretli oyunları ücretsiz sunan sitelerden APK dosyası indirmişseniz, telefonunuzdan çok rahat şekilde kredi kartı işlemleri yapmayın.

Neyse kamu spotunu geçtiğimizi varsayıyoruz. APK dosyanız var ve kurmak istiyorsanız tek yapmanız gereken indirdiğini dosyayı açıp Yükleme adımlarını takip etmeniz olacaktır. Hepsi bu kadar. Sizden istenen izinlere onay verin ve APK dosyasındaki uygulama telefonunuza yüklensin.