arama

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır

10.01.2018 - 04:40 | Android, Nasıl Yapılır?

Çağımızın en çok kullanılan teknolojik araçlardan birisi olan cep telefonlarına da format atılabiliyor. Android telefona format atma işlemi için pek çok yöntem bulunuyor. Kötü amaçlı kişiler tarafından yayılan virüsler yüzünden telefonlarda sorun yaşanabiliyor. Özellikle Android telefonlarda İOS telefonlara göre güvenlik daha düşük oluyor. Virüs bulaşan telefon çok kısa sürede kullanılamaz hale gelebiliyor. Ayrıca telefonlara gelen yeni güncellemeler sonrasında kullanılabilirlik zorlaşabiliyor. Bu yüzden telefonun ilk alındığı gün gibi olması için format atma ihtiyacı duyabiliyoruz.

Format Nedir?

Teknolojiye uzak kişiler tarafından yalnızca bilgisayara yapılan bir işlem olarak bilinen format aslında tüm işletim sistemlerinin sıfırdan kurulmasına denir. Format sırasında tüm verileriniz silinir, işletim sistemindeki bütün dosyalar yenileri ile değiştirilir. Bu sayede cihazınız tamamen sıfırlanmış olur. Yeni bir cihaz gibi kullanabilirsiniz.

İnsanlar arasında formatın sık sık yapılması zararlı olarak gösterilse de aslında zararı yoktur. Tek sıkıntısı olarak format sırasında root işlemi yaparsanız eğer telefona tam yetki verdiğiniz için cihazınız garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Bu yüzden pek çok kullanıcı format atma işleminde root olmamayı tavsiye ediyor. Telefonu fabrika ayarlarından sıfırladığınızda ise garantiniz devem etmektedir. Peki Android telefona nasıl format atabiliriz?

3 Farklı Yöntemle Telefonunuzu Formatlayın

Android telefonunuzu formatlamanın pek çok yöntemi olduğunu söylemiştik. Bu yöntemler oldukça basittir. Android telefona nasıl format atılır diye merak eden kullanıcılar bu işlemin çok basit olduğunu ve her yaştan insanın yapabileceğini bilmeli.

1-) Telefonunuzun arama kısmını açarak *2767*3855# tuşlaması yaptıktan sonra arama butonuna basmalısınız. Android telefona format atma işlemi otomatik bir şekilde başlayacak.

2-) Sırası ile cihazınızda bu sayfalara gidiniz. ” Menü > Ayarlar > Gizlilik > Fabrika Ayarlarını Sıfırla ” Telefonu sıfırla seçeneğine tıkladıktan sonra ilk günkü haline geri gelecektir.

3-) Bu android telefona format atma yöntemi diğer iki yönteme nazaran daha zahmetlidir. Bu işleme başlamadan önce telefonunuzu kapatmanız gerekli. Kapalı cihazınızda ortadaki tuşa bastıktan sonra açma / kapama tuşuna basıyoruz Aynı zamanda ses açma / kapama tuşlarına da basarak telefonun açılmasını sağlıyoruz. Ekranda beliren /wipe data kısmından /factory reset seçeneğine basın. Karşınıza gelecek reboot now seçeneği ile hemen telefonunuza format atabilirsiniz.

Verilerinizi Saklamayı Unutmayın

Pek çok kullanıcı özellikle telefona virüs bulaştığı zaman hızlıca formatlama işlemini tamamlamak istiyor. Telefonun eski performansına dönmesini istedikleri için verilerini yedeklemek gereğini unutmaktalar. Bu yüzden format atmadan önce tüm verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Telefona format atınca neler silinir diye merak eden kullanıcılar mesajlar, fotoğraflar, videolar, notlar, uygulamalar, rehber gibi tüm bilgilerin silineceğini unutmamalı.

Telefonunuzu formatladıktan sonra silinen verileri geri getiremeyeceğinizi unutmayın. Bu durumun farkında olmayan birçok kullanıcı hızlı bir şekilde format atarak verilerini kaybediyor. Bunun önüne geçmek için verilerini hafıza kartına yada bilgisayara yedekleyebilirsiniz.

Format ile Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme Aynı İşlem Mi?

Birçok kullanıcı android telefona format atma işlemi ile fabrika ayarlarına geri döndürme işlemlerinin aynı olup olmadığını merak ediyor. İki işlem arasında fark olmadığını söylemek gerek. Telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemi ile de telefonu ilk günkü haline geri çeviriyorsunuz. İki işlem sonrasında da veri kaybı yaşayacağınızı unutmamalısınız.

Telefona Neden Format Atılır?

Bu soru için pek çok cevap üretilebilir. Özellikle çocukların yetişkinlerin telefonunu kullanarak oyun sitelerine girmesi en büyük sebep olarak gösteriliyor. Birçok flash oyun sitesinde yer alan virüsler yüzünden telefonlar zarar görebiliyor. Yine film, dizi gibi sitelerin playerlarına endekslenen virüsler yüzünden telefonunuz zarar görebilir. Giriş yaptığınız siteleri dikkatli seçmenizde fayda var.

Ayrıca uygulamalar yolu ile de virüs bulaştığını dile getirelim. Kötü amaçlı kişiler tarafından piyasaya sürülen birçok uygulama işlevsiz ve virüslüdür. Bu yüzden indirmek istediğiniz uygulamayı özenle seçmenizi tavsiye ederiz. Google Play dışındaki web sitelerinden indireceğiniz APK dosyaları da telefonunuza zarar verebilir. Bu sebeple uygulama edinme amacında olanlar ilk olarak Google Play’i tercih etmelidir.

Silinen Verileri Geri Getirebilir Miyim?

Format yada fabrika ayarlarına geri döndürme sonrasında tüm verileriniz silinecektir. Bu verileri telefon sıfırlandıktan sonra bazı uygulamalar yolu ile geri getirebilirsiniz. Telefonun kendi hafızasından silineceği için yalnızca geriye dönük işlem yapabilen uygulamalar verilerinizi geri getirebilir. Peki bu uygulamalar hangileri?

1-) Data Android Recovery

Bu uygulama yardımı ile Android telefonunuzdaki müzik, uygulama, fotoğraf, video gibi verilerinizi geri getirebiliyorsunuz.

2-) Stellar Phoenix Photo Recovery

Bu uygulama sayesinde ise aklınıza gelebilecek tüm dosya uzantılarını geri getirebiliyorsunuz. Pek çok kişi tarafından kullanılmakta.

3-) T2J Fotoğraf Kurtarma

Google Play ile indirebileceğiniz bu uygulamayla birlikte tüm fotoğraflarınızı ücretsiz bir şekilde tekrardan kazanabiliyorsunuz.

Rehberimi Geri Getirebilir Miyim?

Format sonrasında en çok sorulardan birisi ise rehber geri getirme oluyor. Kişi listenizi geri getirmenin iki yolu mevcut. İlk yol yukarıda anlattığımız veri kurtarma uygulamalarıdır. Bu uygulamalar sayesinde kaybolan kişi listenizi geri alabilirsiniz.

Diğer yol ise Gmail ile rehberi geri getirmedir. Telefonunuzu Gmail hesabınız ile eşleştirdiyseniz eğer rehberinize tekrardan kavulaşabilirsiniz.

Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan aşağı yöndeki ok ile gösterilen Gmail simgesine basın. Tüm kişilerinizi bu kısımda göreceksiniz.