arama

Android P vs iOS 12: Bitmeyen Rekabet

23.10.2018 - 23:16 | Android, Haberler, iOS

Android P vs iOS 12: Bitmeyen Rekabet

Yıllardır aynı şeyleri görüyoruz; Google’ın yeni Android sürümü ile beraber sunduğu ve sürümde kullandığı özelllikleri, Apple’ın yeni iOS sürümünde kullanması veya sıralamanın tam tersi. Bitmeyen rekabette iki mobil işletim sisteminin vermiş oldukları mücadele merakla takip ediliyor ancak yıllar geçtikçe iki platform birbirine benzer bir hal alıyor.

Android P vs iOS 12: Bitmeyen Rekabet

Apple tarafından WWDC öncesinde çok sayıda söylenti öne sürüldü ve bu söylentilerin gerçeği yansıttığını gördük. Apple, iOS 12 güncellemesiyle yeni özelliklerden sunmaktan çok sistemi daha stabil hale getirmeye çalışmış. Elbette bazı yenilikler ve değişiklikler iOS 12 ile birlikte kullanılabilir olacak ancak çalışmaların ağırlığı optimizasyon üzerinde olmuş.

Android P vs iOS 12

Apple, Android kullanıcıların çok uzun süredir kullandığı özellikleri ekosisteme dahil edebilmek için WWDC etkinliğinde büyük uğraş verdi. “Gruplandırılmış Bildirimler” bunun en güzel örneği olacaktır. Android’in yıllardır sunduğu bu özellik çok geç de olsa iOS ekosistemine dahil edildi.

Apple, bildirimler konusunda Android’i hep geriden takip ediyordu ancak iOS 12 ile bu konuda da bir fark kalmadı.

iOS 12 ile beraber Apple kullanıcıları ekranda ne kadar vakit geçirdiklerini, hangi uygulamaları kullandıklarını görebilecek ve kendilerine sınır getirebilecekler. Ekran Süresi adındaki özellik iOS 12 ile beraber aktif olacak. Android tarafında böyle bir yerleşik hizmet olmasa da çeşitli uygulamalar sayesinde bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Android P vs iOS 12: Bitmeyen Rekabet

Google’ın tam aksine Apple, iOS ile kullanıcıları karmaşıklıktan uzak tutmaya çalışıyor. Firma, Safari üzerinde sosyal medya platformlarının widgetlarının görünmemesi ve reklam takibini minimal seviyelere çekip veri gizliliği yukarı çekmek istiyor. Apple’ın gizlilik ile tutumu ise Google karşısında bir adım daha öne çıkmasını sağlıyor.

Artırılmış gerçeklik konusunda da Apple’ın ARKit’i ve Google’ın ARCore’u mücadele ediyor. Bu iki sistem de neredeyse birbiri ile aynı özelliklere sahip durumda, bakalım ilerleyen dönemlerde hangi firma öne geçecek?