arama

Android P (9.0) İle Neler Değişecek?

08.05.2018 - 12:56 | Android, Haberler, Mobil

Android P (9.0) işletim sistemi güncellemesinin kısa bir süre sonra önizleme sürümü olarak ortaya çıkması bekleniyor. Google mühendislerinin üzerinde çalışmalar yaptığı güncelleme ile birlikte bazı cihazlarda akıl almaz değişimler yaşanacak olduğu tahmin edilirken, Android P güncellemesinin en önemli değişimlerinden ve hata düzeltmelerinden bir tanesinin çentikli ekranlara sahip olan cihazlar ile ilgili otomatik olarak ekran ölçeklendirme özelliğine sahip olabilecek olduğu belirtiliyor.

Apple’ın iPhone X modelinde çentikli ekran furyasını başlatması sonrasında adım atan Android cihaz üreticileri cihazlarının çentikli ekranlara sahip olmasını sağlamıştı. Android cihaz üreticilerinin bu adımı Android uygulamalarının ise beraberinde bazı sorunları yaşamasına sebep olmuştu. Yeni ana sürüm güncellemesinin bu sorunlara kesin çözüm bulması beklenirken, bir diğer yeniliğin ise yeni Android arayüzünün sunulacak olması olarak gösteriliyor.

Google Photos, Google Lens ve Android TV Güncellemeleri

Yeni Android P güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Google Fotoğraflar ve Google Lens uygulamalarını çok daha detaylı özellikler ile kullanabilecekler. Bununla birlikte kullanıcılara yeni bir Android TV sunması beklenen Google’ın bu TV platformuna ait daimi uygulamayı da Android P sürümünde önyüklü olarak kullanıcılara sunması bekleniyor.