arama

Android Oreo ve Android Go Farkları!

18.10.2018 - 12:35 | Android, Haberler

Android Oreo ve Android Go Farkları!

Android Go sürümü ilk önce Google I/O 2017’da tanıtılmıştı. Android’in daha hafif sürümü olarak tanımlanabilecek olan Go, tüm kullanıcıların akıllı telefonlara erişim sağlayabilmesini istiyor. Özellikle gelişme sürecindeki ülkeler için hazırlanan sistem, temel Android deneyimi vaad ediyor. Peki, Android Oreo ve Android Go özellik konusunda kıyaslığında nasıl bir sonuç göreceğiz?

Android GO vs Android Oreo

Android GO için Google uygulamalarının Go sürümüne özel olarak geliştirilmiş versiyonları da bulunuyor. GO işletim sistemi hafıza ve RAM’i pek yormayan bir yapıda. Yani temel özellikler sunan bir işletim sistemi var karşımızda! Üreticilerin uygun fiyatlara sahip olan giriş segmentinde akıllı telefonlar üretmesine imkan veren Android GO, normal Android’e göre bir deazavantaja sahip mi?

Google, diğer dev teknoloji şirketleri gibi gelişmekte olan ve az gelişmiş olan ülkelerde yaşayan insanların teknolojik imkanlara rahatça erişmesini ve yeni kullanıcılar kazanmak istiyor. Android GO da tam bu hedef doğrultusunda piyasaya çıkmış olan bir yazılım! İşletim sistemiyle birlikte gelen Google Haritalar Go, Gmail Go, YouTube Go ve Google gibi temel uygulamalar minimum RAM tüketimi ve işlemci gereksinimiyle öne çıkıyor.

Giriş segmentine hitap ediyor!

Temel Android sürümlerinde gördüğümüz gibi Go versiyonunda da işlemlere hızlı ve ani tepkiler alabiliyoruz. Elbette bunun işletim sisteminin çalıştığı cihazın donanımına uygun olarak geliştirilmiş olması da etki ediyor. Android GO’nun kullanıcıların dikkatini çekecek bir devavantajı olmadığını söyleyebiliriz. Chrome, Gmail gibi uygulamalar ekranda daha yakınlaştırılmış olarak duruyor. Google, cihazların düşük çözünürlüklerini bu şekilde telafi etmeye çalışmış.

Android GO vs Android Oreo

Android Oreo ve Android Go Farkları!

Google, GO ile birlikte eski sürüm kullanan tüketicileri tekrar ekosisteme dahil etmeye çalışıyor. Dışarıdan bakıldığında Android ile pek farkı yok gibi duran GO, uygulama tarafına geçince orijinal sürümü taklit eden bir versiyonu kullanıyormuşsunuz izlenimi oluşturuyor. Bakalım, Google ilerleyen yıllarda Go platformunu daha iyi bir seviyeye çıkartabilecek mi?