arama

Android Kullanıcıları Daha Sadık!

22.10.2018 - 12:40 | Android, Haberler

Android Kullanıcıları Daha Sadık!

Windows’u da gerisinde bırakıp dünya üzerindeki en popüler işletim sistemi olma başarısına kavuşan Android, sektörün devlerinden Apple’ın işletim sistemini kullanan kitleden daha sadık kullanıcılara ev sahipliği yapıyor. Bahsi geçen sadakatin, yaygın kullanım ile de bir ilgisi bulunmuyor.

Google, son günlerde Android işletim sistemi ile haksız rekabet ortamı oluşturduğu için AB tarafından verilen 5 milyar dolarlık ceza ile gündeme oturmuş durumda. Firmanın onlarca üreticiye sunduğu Android desteği, işletim sistemi ücretsiz olduğu için milyarlarca kullanıcıya uzun sayılmayacak bir sürede erişti.

Bu rekabetin diğer tarafındaki dev ise Apple, iOS işletim sistemini yalnızca kendi ürettiği cihazlarda kullanıyor. Ürün fiyatlarının içerisine yazılım bedeli de dahil ediliyor. Yani Android kullanan kişiler Google tarafından üreticilerle yapılan anlaşmalar sayesinde işletim sistemine ek ücret ödemiyor ancak iOS veya Apple’ın diğer işletim sistemleri olan macOS, tvOS, watchOS gibi sistemleri kullanan kişiler Apple’a yazılım için de para ödemek durumunda kalıyorlar. Elbette bu ücret ayrı talep edilmiyor ancak ürün fiyatlarının içerisine dahil ediliyor. Asıl konumuz bu değil, ancak bu avantajlarla ve kullanım alışkanlıkları ile ilgili olan sadakat durumu ile ilgili konuşacağız.

Kişilerin zevk ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde hazırlanmış türlü türlü mobil cihaz bulunuyor. Google’ın en büyük avantajı ise sahip olduğu dev kitle, bu kitle Google’ın aldığı tüm kararlara rağmen işletim sistemine sadık kalıyor.

2018’in ilk çeyreğinde aktif edilen akıllı telefonlara baktığımızda bunların %70’i Android, %29’u iOS işletim sistemini kullanıyor. İşletim sistemi kıyası yapmak Apple yalnızca kendi ürünlerinde iOS kullandığı için pek adil olmuyor.

Marka analizine baktığımızda ise Apple’ın %36, Samsung’un %36 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Yani Apple hem işletim sistemi, hem de marka baskısı altında mücadele etmeye çalışıyor. Android tarafı daha çok seçenek sunduğu için iOS’ten kaçışlar da sıklıkla gözlemlenebiliyor.