arama

Afrikalı Öğrenciler İdrardan Tuğla Yaptı

27.10.2018 - 15:38 | Bilim

Çevre dostu bir yöntemle Güney Afrika’lı üniversite öğrencileri insan idrarından tuğla yapmayı başardı.

Üniversite öğrencileri; insan idrarını kum ve bazı bazı bakterilerle birleştirip oda sıcaklığında sertleşmelerini sağladılar.

Bilimsel çalışmayı yapan üniversite öğrencilerinin danışmanı Dyllon Randall, “Yaptığımız işlem, okyanustaki mercan kayalarının meydana gelmesini sağlayan bir reaksiyon.” diye konuştu.

Bugün üretilen diğer normal tuğlalar, yüksek sıcaklıktaki fırınlarda sertleştirildiklerin dolayı doğaya yüksek miktarda karbondioksit salınımına neden olur.

Erkekler tuvaletinden idrar toplayan Cape Town Üniversitesi öğrencileri, öncelikle bu idrardan katı gübre ürettiler. Ardından öğrenciler biyolojik bir işlem yaparak “bio-tuğla” ismini verdikleri buluşlarını ortaya koydular.

Yapılan bu kimyasal tepkimeye karbonat çökelmesi ismi veriliyor.

Bakterilerin ürettiği enzimler sayesinde, idrardaki üre çökeltiliyor ve ortaya kalsiyum karbonat çıkıyor. Ardından bu kalsiyom karbonat bileşikleri çözeltideki kum taneciklerini bağlıyor ve ortaya gri renkte sert tuğlalar çıkıyor.

Her insan ortalama olarak her tuvalete gidişinde ortalama olarak 200 ila 300 ml idrar çıkarıyor.

Bu hesapla bir “bio-tuğlayı” üretmek için yaklaşık 30 litre idrar yani 100 kez tuvalete gitmeniz gerekiyor.

Ayrıca Bio-tuğlalar istenilen şekilde ve sertliktede üretilebiliniyor.

Dr. Randall BBC’ye yaptığı açıklamada “Yaptığımız ilk deneylerde, kireçtaşının yarısı oranında bir sertlik derecesine erişebildik. Sadece birkaç ay içerisinde bunu iki katına çıkartmayı başardık ve şimdi de hiç ısı vermeden, oda sıcaklığında kalıba koyduğumuz malzemeyi geliştirerek ve bakterinin partikülleri yapıştırması için daha uzun süre tanıyarak bunu yapabiliyoruz.” dedi.

Cape Town Üniversitesi’ne göre diğer normal tuğlalar 1400 derece civarındaki bir sıcaklıkta sertleştiriliyor.

Buna rağmen Dr. Randall kendi tuğla yapım işlemlerinin çok daha kötü koktuğunu kabul ediyor.

“Bir evcil hayvanın evin köşesine idrarını yaptığını hayal edin. Aldığınız o keskin kodu, idrarın içindeki amonyağa ait. Bizim yaptığımız işlemlerde yan ürün olarak amonyak ortaya çıkıyor. Üretilen bu amonyak daha sonra, nitrojen zengini bir gübreye dönüştürülüyor.” diye konuştu.

Ancak Dr. Randall, 2 gün sonra tuğlalardaki amonyak kokusunun tamamen gittiğini ve sağlık açısından hiçbir risk oluşturmadığını da belirtiyor.

“Yapılan işlemlerin ilk aşamasında çok yüksek pH oranından dolayı tüm zararlı patojenler ve bakteriler ölüyor.”

Cape Town Üniversitesine göre idrardan tuğla üretilmesi ABD’de yıllar önce denendi. Ancak bu deneyde kullanılan sentetik idrarın üretimi için, çok yüksek oranda enerji kullanılması gerekiyordu.

Randall ve öğrencileri Suzanne Lambert ile Vukheta Mukhari ise ilk kez insan idrarı kullandı ve ortaya idrarın geri dönüştürülmesi fırsatı çıktı.

Tuğlalaların üretilmesi için dört ila altı gün geçmesi gerekiyor. Tuğlanın ne kadar sert olmasını istiyorsanız, süreç o kadar uzuyor.