arama

Aamir Khan Filmleri

27.03.2018 - 05:49 | Sinema

Hint sinemasının gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden birisi olan Aamir Khan ile ilgili bir paylaşımda bulunacağız bu yazımızda. Bollywood sineması denilince akla ilk gelen isimlerden birisi olan başarılı oyuncu dünyaca ünlü pek çok oyunda başarıyla bot göstermiştir. Kariyerinin zirvesi diyebileceğimiz bir konumda olan Aamir, her geçen gün zirvesini daha da yükselterek başarılarına başarı katmaya devam ediyor. Adeta yaşayan bir efsane olan ve oldukça sevilen oyuncu, dünya genelinde en çok sevilen yıldızlardan birisidir. Onu bu denli başarılı ve ünlü yapan, herkes tarafından sevilen birbirinden başarılı Aamir Khan filmleri nelermiş hep birlikte bir göz atalım istersiniz. İşte 40 yılı aşkın bir sinema hayatı olan Aamir Khan ve onun rol aldığı en ünlü filmleri…

En Meşhur Aamir Khan Filmleri

Thugs of Hindostan (Yıl: 2018)

Confessions of a Thug isimli kitaptan esinlenerek hazırlan bu filmde Aamir Khan karşımıza eşkıya olarak çıkıyor. Günümüzden yaklaşık 200 yıl öncesinin Hindistan’ında geçen filmde Aamir ’in kellesini getirene büyük ödül verilecektir. Bu nedenle pek çok kimse ödülü alabilmek için peşine düşmüştür. 2018 yılı içerisinde gösterime girmesi beklenen bu filmi en yeni Aamir Khan filmleri arasında sayacağız.

Secret Superstar (2017)

Toplumun kızlara bakış açısı, aile içi şiddet ve baskılar karşısında şarkıcı olmak isteyen bir genç kızın azmi ve sonrasında elde ettiği başarısı konu ediliyor. Sınırlı bütçesine rağmen oldukça iddialı bir şekilde tanıtılan Secret Superstar filmi ile dünya çapında hasılat rekorları kırıldı.

Dangal (2016)

Gerçek bir hayat hikâyesinden hazırlanarak beyaz perdeye aktarılan bu filmde Aamir’i kızlarını güreşçi yapmak için amansız bir mücadele veren baba olarak göreceğiz. Uluslararası müsabakalarda ülkesinin bayrağını gönderebilmekten başka amacı olmayan bu baba, bir yandan 2 kızını güreş için eğitirken bir yandan da mahalle baskısı, parasızlıklar ve diğer manevi baskılarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır.

PK (2014)

Aamir Khan filmleri arasında belki de en sıra dışı olan film ile karşı karşıyayız. Çünkü baş kahramanımız olan PK, başka bir galaksiden gelmiştir. Dünyadan gidemeyeceğini anladığında insanların arasına karışır ve etrafını öğrenmeye çalışır. Bu esnada sorduğu basit sorularla etrafındakilerin dikkatlerini çekmeyi başarır.

Dhoom: 3 (2013)

Küçük yaşlardan itibaren babasıyla sirkte çalışan ve kendi haline olan Sahir, bir gün babasının intiharına tanık olur. Maddi sıkıntılar nedeniyle bankadan kredi çekerek sirki ayakta tutmaya çalışan babasının bunu başaramayınca kendini öldürmesi küçük kahramanımızı çok etkiler. İntikam almak arzusuyla günlerini geçiren Sahir, bir süre sonra büyük bir soygunda bulacaktır kendini.

Talaash(2012)

Aksiyon sahneleri ve gizemleri ile izleyicileri soluksuz bırakan bir Aamir Khan filmlerinden birisi ile daha karşınızdayız. Taalash, bir polis amiri olan Surjan, oğlunu kaybettikten sonra bir türlü toparlanamayan eşi ve bir hayat kadınının gizemli bir şekilde hayatlarının birleştiği noktaları ele almaktadır. Ünlü bir oyuncunun sır dolu ölümü üzerine giden ve soruşturmayı derinleştirdiğinde pek çok kimsenin cesaret dahi edemeyeceği zorluklarla mücadele ederek deliller toplayan Surjan, bir yandan da hayat kadınının desteğiyle hareket etmektedir.

Mumbai Günlükleri(2010)

Hayatlarını tesadüf bir şekilde Mumbai’de kesişen 4 kişinin hayat hikayesinin konu edindiği bu filmde kahramanlarımızın dördü de birbirinden farklı bir yaşantıya sahiptir. Geçmişleri ve hayat anlayışları oldukça farklı olan bu kişilerin hayattan beklentileri ve amaçları da oldukça farklıdır. Birisi ressam, birisi banka çalışanı ve tutku derecesinde fotoğrafçı, birisi Bollywood starlarından birisi olmayı hayal eden bir çamaşırcı iken bir diğeri de yeni evlenmiş kardeşi için video çeken bir kadındır.

3 Aptal (2009)

En çok izlenen Aamir Khan Filmleri arasında yer alan bu yapıtta, Hindistan’ın en büyük üniversitesinde makine mühendisliği okuyan ve farklı hayalleri olan 3 arkadaşın maceraları bazen komik bazen de duygusal bir şekilde izleyicilerle buluşuyor. Aksayan eğitim sistemine ve meslek seçimi dayatmalarına karşı çıkan bu kafadarlar bu nedenlerle çoğu zaman başta rektörleri olmak üzere hocalarından ve ailelerinden büyük baskı görmektedir. Filmin sonunda ise hiç tahmin edemeyeceğiniz bir sürpriz sizleri bekliyor olacak.

Ghajini (2008)

Aamir Khan filmleri hem komedi, hem drama hem de aksiyon tarzında olabiliyor tezine en uygun film bu olsa gerek. Ghajini’de nişanlısı ile mutlu mesut bir hayat sürerken evliliğe doğru giden yolda bir gün beklenmedik bir şekilde saldırıya uğrarlar ve nişanlısı bu saldırıda hayatını kaybeder. Yaşamının geri kalanında nişanlısının katillerini bulmak için amansız bir mücadeleye girişildiğini heyecanla izleyeceksiniz.

Yerdeki Yıldızlar (2007)

Aamir Khan’ın hem oynayıp hem de yönettiği filmlerden birisi olan bu filmde öğrencilerini ve mesleğini seven bir öğretmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Ailesinin tembel ve geri zekâlı diye pek önemsemediği Ishaan’ın sorunu aslında sayıları ve harfleri algılayamamaktır. Bunu fark eden öğretmeni artık onunla ilgilenmeye başlar ve başta Ishaan olmak üzere çevresindekilerin hayatı büyük ölçüde değişecektir.

Fanaa (2006)

Aamir Khan filmleri romantik olmaz diyenlere verilebilecek en güzel cevaplardan birisi şüphesiz Fanaa’dır. Gözleri görmeyen bir kıza aşık olan kahramanımız aslında bir Kaşmir askeridir. Kaşmir ise Hindistan ile Pakistan arasında uzun yılardan beri soruna neden olan bir bölgedir.

Rang De Basanti (2006)

Sue bir İngiliz araştırmacıdır ve Hindistan’a büyük ilgi duymaktadır. Hindistan’ın efsanevi bağımsızlık mücadelesinden oldukça etkilenen Sue, bununla ilgili bir belgesel çekmek üzere Hindistan’da bulur kendini. Bu yolculuğunda ve merakında dedesinin yazmış olduğu günlüğün etkisi son derece fazladır. Amacına ulaşabilmek için çekeceği belgeselde üniversite öğrencilerini oynatır ve olaylar hiç de planladığı gibi gelişmeyecektir.

Mangal Pandey (2005)

Gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkarak beyaz perdeye aktarılan bu filmde Mangal Pandey ile subay olan William Gordon’un arkadaşlıkları konu edinmektedir. İngilizlere karşı ayaklanarak bağımsızlık mücadelesi veren ve bu amaçla hayatını kaybeden ilk Hintli direnişçi ile karşılaşacaksınız.

Kalbin Arzusu (2001)

Hem Aamir Khan filmleri hem de klasik Bollywood filmlerinden oldukça farklı bir senaryoda bulacaksınız kendinizi. Filmde 3 farklı karakterde olan 3 arkadaş konu ediniyor. Bu arkadaşlar ya çapkın ya şıpsevdi ya da sanatçı kimliğinde olmak arzusundadır. Amaçları ve düşünceleri çok farklı olsa da bu insanların dostluğu keyifli bir şekilde izleyicilerle buluşuyor.

Bir Zamanlar Hindistan(2001)

Champaner kenti bir yandan İngilizlerin sömürgesi altında ezilirken bir yandan da kuraklıkla uğraşmaktadır. İngilizlere ağır vergi vermeye devam eden halk artık vergi olarak hiçbir şey veremeyecek hale gelmiştir. İngilizler bu durumu bilerek vergiden muaf olmaları açısından bir imkân vermeyi teklif eder. Amaçları köyde hiç kriket oynamayı bilmeyen bir topluluğa karşı galip gelmektir. Eğer köylüler bu oyunda galip gelirlerse vergilerden muaf olunacaktır.

Mann (1999)

Aamir Khan filmleri içinde en eskilerinden birisi olan bu filmde kadın düşkünü ve kendini beğenmiş Karan’ın hayatı bir gemi yolculuğunun ardından değişmiştir. Âşık olduğu kadın olan Priya başkasıyla evlenmek üzeredir. Fakat ikisi de birbirlerini sevmektedirler.