arama

2018 Yılında Kripto Para Dünyası için Beklentiler!

10.01.2018 - 06:03 | Haberler, Kripto Para

2016 ve 2017 Yılları arasında Bitcoin’in inanılmaz yükselişi; şüphe yok ki herkes tarafından duyuldu ve bu yükselişin ardında inanılmaz teoriler dönmeye devam ediyor. Kimisi için Bitcoin ve tüm kripto paralar hala balon olarak tasvir edilirken; kimi uzmanlar Bitcoin ve sanal para birimlerinin gelecek yıllarda inanılmaz bir popülarite ile geleceğin para birimi olabileceğini belirtiyorlar. Peki, yakın geleceğe dönecek olursak; 2018 yılında kripto para dünyası için beklentiler neler? Bu yazımızda, sizin için beş farklı maddede; 2018 yılında kripto para dünyasını konuşacağız. Dedikodular, beklentiler, gelmesi kesin olan durumlar ve daha pek çok ayrıntı; sizlerle.

1. Kripto Para Vadileri!


Devletler, kripto paralara ne kadar sıcak bakıyorlar bilemiyoruz ancak bazı ülkelerde; bazı devletlerin bu para birimine ekonomik sıçrayış adına inanılmaz bir atılım ve yatırım yapacağı inancındayız. Şu sıra sadece İsviçre’de bulunan kripto para vadisi; 2018’de pek çok ülkede de bulunabilir. Tıpkı silikon vadisi gibi, kripto vadileri de kripto para teknolojilerinin yükselmesi ve geliştirilmesi adına çalışan şirketlerden oluşacak. Özellikle Panama’nın bu konuda çalışmalar yaptığı söyleniyor; ülkemizi sorarsanız, bu durumun çok zor olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile herhangi bir yasal düzenleme olmasa da; bu para biriminden uzak durulması gerektiği belirtiliyordu.

2. Ethereum’un Yükselişi!


Ethereum, Bitcoin altında bir altcoin olarak varlığını sürdürüyordu; ancak öyle bir yükseliş yakaladı ki, Bitcoin’in bugünkü en büyük rakibi olduğu söyleniyor. Şu sıra kripto para uzmanlarına göre Ethereum için 2018’de düşünülen projeler gerçekleştirilebilirse; Ethereum da Bitcoin ile aynı değere ulaşabilir. Elbette, bu bir yatırım tavsiyesi değil ancak bu para birimini de sık sık araştırmakta, haberlerini okumakta fayda görüyoruz. Şu anki değeri BTC’ye göre hayli az olan ETH’nin bu yükselişinin gelip gelmeyeceğini; 2018 yılı içerisinde hep birlikte göreceğiz.

3. Genel Borsaların Artışı


Binance, Bitfinex gibi global borsaların yanında bildiğiniz gibi Türkiye’de etkin olarak BtcTurk, Paribu gibi borsalar bulunuyor. Bu borsaların daha da artacağı kanısı, 2018’de varlığını sürdürüyor ve buna kesin gözü ile dahi bakabilmemiz mümkün. Özellikle döviz ile sanal paralar satın alabileceğiniz borsalar için büyük çalışmalar ve büyük yatırımlar gerçekleştirilmekte. 2018 Yılı itibarı ile global ve Türk borsalarında, sanal para birimleri atılımı yapılabilir ve böylece sanal para birimlerinin daha da fazla açılım yaptığını görebiliriz; bu da, sanal paraların daha da değerlenebileceği olgusunu elbette güçlendiren bir durum.

4. Alışveriş Sitelerinde Sanal Para Birimlerinin Kabulü

Olur mu? Neden olmasın? Bitcoin’in özellikle Amazon ile olan ilişkisi az ya da çok biliniyor ve geçtiğimiz aylarda epey büyük bir dedikodu malzemesi ortaya çıkmıştı ancak günümüzde; Amazon dahilinde pek çok, küçüklü büyüklü şirketin Bitcoin ile alışverişi kabul edebileceği belirtiliyor. Henüz kesin değil, ancak Türkiye’deki birkaç firmanın da Bitcoin yahut diğer sanal para birimleri ile alışveriş yaptırabilmesi muhtemel. Elbette, transferde yaşanan gecikme ve benzeri sorunların, Blockchain teknolojisinde olabileceği aşikar ve bu teknolojinin eskisinden daha hızlı olması gerekiyor.

5. Piyasayı Domine Edebilecek Bir Coin yahut Tam Tersi

Bitcoin, şu an için muhteşem bir yükselişle; hem sanal para birimlerinin atası olduğunu hem de tüm zamanların en değerli sanal para birimi olduğunu gösterdi. Ancak, bu zirve 2018 içerisinde “paylaşılabilir” ihtimali de uzmanlar arasında çok yüksek şekilde seslendiriliyor. Bilindiği gibi, iOTA çok büyük bir yükselişle market verilerinde çok üste çıkmayı başardı; bunun yanında, Ethereum 2018 içerisindeki büyük projeleri ile güvenilir bir biçimde yoluna devam ediyor.

Sanal para birimleri piyasasında 2018 yılı içerisindeki en büyük beklenti, şu an için Ethereum’dan ancak ilerleyen dönemde, Bitcoin’in flaş bir düşüşünü ve bu düşüşün diğer altcoinlerce yükseliş olarak değerlendirilmesini görebilmemiz de mümkün. Sanal para birimlerinin atası olan Bitcoin, piyasayı 2018’de domine etmeye devam edebilirse; pek çok uzmana göre diğer coinler büyük bir düşüş içerisine girecek; ancak ya domine edemezse?

Bu sorunun cevabı çok farklı görüşlerle açıklanıyor. Kimisi, altcoinlerin öne çıkabileceğini; kimisi de birkaç güçlü coin biriminin piyasada liderliğe ortak olabileceğini söylüyor.

Siz, Bitcoin’in geleceği ve günümüzdeki değeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, Bitcoin dışında herhangi bir sanal para birimi zirveye ulaşabilir mi?